Před několika týdny vznikl na internetu nový portál, který v současné době návštěvníkům nabízí přibližně 250 dokumentárních filmů. O víkendu na seznamu přibylo i sedm snímků, které se mohou pochlubit nominací na Českého lva. Diváci mohou filmy shlédnout zcela zdarma.

Dokumentární portál je projektem pěti evropských měst včetně Jihlavy, které již tradičně pořádají každoroční festivaly dokumentárních filmů a jeho cílem je rozšířit povědomí o české a světové dokumentární tvorbě. České dokumentární tvorba zažívá opravdový boom. Filmy se totiž dostaly nejen na tematické festivaly, ale i do televize a komerčních kinosálů, a to dokonce i v zahraničí.

Například v loňském roce navštívilo dokumentární filmy v kinech téměř 180 tisíc diváků. Státní fond na podporu a rozvoj kinematografie dotoval tento žánr více než 12 miliony korun. Pro letošní rok jsou v plánu premiéry desítek dokumentárních snímků.

Jana Ptáčková z organizace Doc Alliance Films uvedla, že cílem projektu je každý měsíc ve spolupráci s partnery přidat na portál 15 až 20 premiérových filmů měsíčně.

Dokumentární filmy můžete shlédnout na portálu www.docalliancefilms.cz

Sledujete dokumentární snímky?

Reklama