„Kdo je ten sympaťák? To je vážně politik?“ Podobných dotazů na Josefa Knota, zástupce jihočeské hejtmanky, jsme slyšeli od kamarádek i spolupracovnic v redakci spoustu. Protože i nás zajímalo, jaký je Josef Knot ve skutečnosti, vydali jsme se za ním na jih Čech. A světe div se – i politik může být příjemný člověk a obyčejný chlap.

Pamatujete, jak se začátkem devadesátých let dělily ženy na havlovky, klausovky a dienstbierovky – podle toho, který z politiků jim byl sympatičtější? Od té doby ale uplynulo hodně vody, a zatímco mnozí dříve narození muži mají charisma na rozdávání, mezi třicátníky a čtyřicátníky abychom dnes v české politice výrazného sympaťáka pohledaly…Ovšem jen do té doby, než v médiích začal objevovat Josef Knot, náměstek jihočeské hejtmanky a místostarosta Písku. Jeho nakažlivý úsměv si zkrátka zapamatujete hezky dlouho. Co si tento milovník sportu, elegance a dobrého vína myslí o ezoterice, jak tráví volný čas a proč si stále rozumí s manželkou?

Josef Knot

Ideální manželka? Fandí Slávii!

Když se dennodenně staráte o kraj s téměř tři čtvrtě milionem obyvatel a město s třiceti tisíci lidmi, na rodinu ani koníčky vám moc času nezbývá,“ říká Josef Knot, ale neztrácí přitom svůj pověstný úsměv. „Přesto si na chvíle s rodinou snažím najít co nejvíce času.“ V minulém roce se navíc Knotovi pustili do generální rekonstrukce rodinného bydlení, proto jej můžete vidět o víkendech na Písecku v montérkách či s lopatou u míchačky. „Občas překvapím manželku a zorganizuju rodinný výlet jen pro nás dva. Syna hlídá babička a my vyrazíme třeba na koncert nebo večeři. “ Josef Knot má navíc velké štěstí, že jeho manželka je slávistka jako on. Proto se nemusí, jako méně šťastní manželé, v den zápasu vymlouvat a vymýšlet si důvody nepřítomnosti. „Prostě vezmu manželku na stadion. Fotbal má ráda a každý zápas si užijeme.“ Kromě fotbalu má rád také hokej, a není divu: dlouhá léta ho hrál závodně. 

Kravaty si vybírá sám

Na Josefu Knotovi je na první pohled vidět, že mu svět módy a elegance není cizí. „Obleky, boty i doplňky si většinou vybírám sám, i když na názor manželky samozřejmě dám,“ prozrazuje. Vyznává poněkud starosvětskou zásadu, že když už jde člověk do politiky, měl by vypadat alespoň trochu reprezentativně. „Nejde o žádný velký luxus, spíš vyznávám střídmou eleganci, souměrnost, sladění jednotlivých prvků,“ přibližuje. „Jakýkoli vzhled však nakonec zůstává pouhým pozlátkem, když chybí kritický rozum, inteligence a rétorické schopnosti.“ Ví, o čem mluví: v jižních Čechách a nyní i v celostátním měřítku se právě on profiluje jako politik, který hodně dá na nové technologie, high-tech řešení a další vymoženosti moderního věku. Je velkým propagátorem projektu Smart cities, které prostřednictvím moderních technologií zpřístupňuje města a obce obyvatelům i turistům.

 Josef Knot

Lev a Váhy se k sobě ideálně hodí, ví milovník ezoteriky

Leckoho možná překvapí, že vystudovaného právníka, který před vstupem do politiky úspěšně působil v investiční společnosti, vždy zajímala ezoterika. „Jsem přesvědčený, že každý člověk má na světě své poslání, žádná věc se neděje bez příčiny. Nejsem žádný fanatický hvězdopravec, ale například soustava znamení zvěrokruhu mě baví svou propracovaností a vnitřní logikou.“ Sám se narodil ve znamení Vah, a možná i proto si vybral v mládí jako svůj studijní obor právo. „Zvažovat pečlivě každý detail, neukvapovat se v rozhodování a vše precizně posoudit, to je pro právníka, ale i politika dobrá dispozice,“ usmívá se. Manželka se narodila ve znamení Lva, což podle něj vytváří ideální partnerskou kombinaci. „Lev i Váhy jsou znamení tolerantní, mají nadhled a jsou rození diplomati. Proto toto spojení často vyváří dlouhodobý, harmonický vztah. Mám velké štěstí, že je to i můj případ,“ uzavírá s úsměvem Josef Knot.

Josef Knot

Reklama