Velká pardubická bývá označována za nejtěžší steeplechase dostih kontinentu, i když technicky vzato jde spíše o cross-country. Tuto neděli (14.10.) se bude konat její sto sedmnáctý ročník. Poprvé se  Velká běžela už v roce 1874. Na startu se tenkrát sešlo čtrnáct koní a vítěz, plnokrevný hřebec Phantome s anglickým žokejem Sayersem, si odnesl 8 000 zlatých. Od té doby se dostih běžel téměř každý rok – výjimkou byla léta válečná (1938 - 45), rok 1968 a kvůli počasí byla Velká zrušena v letech 1876 a 1908.

Na startu letošní Velké pardubické se má sejít 15 koní, včetně loňského vítěze Decent Fellowa (v tréninku Josefa Váni) a předloňského vítěze Maskula, který vloni nešťastně upadl. Oba koně patří ke žhavým favoritům. Velké naděje se dávají také dalším Váňovým koním, sedmileté klisně Sixteen a osmiletému Juventusovi. Pětici favoritů uzavírá devítiletý Cieszymir. V trojici zahraničních účastníků tentokrát nenajdeme, co se zvířat týče, žádné slavné jméno, jde však o spolehlivé koně, kteří mohou překvapit. Mezi zajímavé účastníky z řad outsiderů můžeme zařadit jedenáctiletou Elišku Přemyslovnu, která v minulém roce ztratila jezdce. Nejméně nadějí má podle odborníků nepříliš zkušený Zeerow.

Startovní listina 117.Velké pardubické České pojišťovny
1  JUVENTUS(POL), žk.Váňa Josef
2  MASKUL(USA), ž.Myška Jaroslav
3  ELIŠKA PŘEMYSLOVNA, ž.Kašný Pavel
4  CIESZYMIR(POL), Johnson P.A.
5  ASCOT(POL), Novák Marcel
6  ZEEROW, Hrudka Jaromír
7  POLÁRNÍK, Složil Pavel
8  IVOIRE DE BEAULIEU(FR), ž.Mercer Keith
9  BRAMBUSCH(GER), ž.Havelka Radek
10  THREE MILL(IRE), ž.Faltejsek Jan
11  HONOR(POL), ž.Luka 2 Václav
12  SIXTEEN(FR), ž.Andrés Dušan
13  DECENT FELLOW(GER), ž.Bartoš 2 Josef
14  SYBELLIUS D´ARTAIX(FR), ž.Whelan Ken
15  HARRY THE BEAVER(IRE), am.Horčička Pavel

Více ZDE.

Budete se na Velkou Pardubickou dívat? Nebo dokonce pojedete do Pardubic? Sledujete dostihy? Zaujal Vás někdo z minulých vítězů? Znáte slavná jména Velké Pardubické? Kdo myslíte, že letos zvítězí? Tipněte si!