Závislost na blikající bedýnce? Blbost! Ale ten seriál fakt dneska musím vidět, tak se nezlob a pojď ten sraz odložit na zítra.

Poznali jste se? Jestli ano, možná, že trpíte závislostí na televizních seriálech. Na výběr jich je nepřeberně a byl by v tom čert, kdybyste aspoň jeden nesledovali. Ordinaci? Doktora Hause? Velmi křehké vztahy? Sex ve městě? Ulici? Kriminálku Miami? Ztraceni? Prostě tohle kulturní tsunami k nám dorazilo ze svého epicentra v USA v plné síle. Nabídku rozšířilo digitální vysílání,  antény Astro, UPC, O2…a bůhví jaké ještě a my jsme přímo zaplaveni nástrahami k pasívnímu trávení volného času. Kdo by odolal? Já tedy ne. Ale závislost?

Lék na frustraci

Katka byla na mateřské s Terezkou a byla nešťastná. Manželství neklapalo, z muže se nevyklubal ten správný tatínek, dokonce chodil domů co nejpozději, aby nemusel poslouchat miminovský řev a snášet podrážděné výpady své ženy. A Katka byla celé dny sama jen s několikaměsíčním vzteklým uzlíčkem. I když byla jinak inteligentní a vzdělaná žena (nebo právě proto) začala z nedostatku podnětů sledovat dopolední seriály z produkce latinskoamerické televize. Cajdáky, kterým by před tím nevěnovala ani minutu času po pár týdnech zcela pohltily její mysl. Dokonce se jí o hlavních postavách v noci zdály sny a ona ráno nemohla ani dospat nedočkavostí, aby se dozvěděla, jak dopadá falešná láska Rodriga, co si koupila za nový hadřík Dolores, nebo co řekne Manuel Sanchezovi. Každý den, po skončení dílu pociťovala velký smutek nad tím, že příběh dál nepokračuje, cítila prázdotu a touhu den urychlit, aby už bylo zase ráno a životy mýdlových hrdinů pokračovaly dál. Když měla jít s Terezkou k lékaři v době, kdy běžel seriál, byla schopná zrušit termín a návštěvu přeobjednat na jindy. Svůj problém si uvědomila ve chvíli, kdy malá ječela hlady a ona nebyla schopná se hnout od obrazovky, aby ji nakrmila. Svou závislost si uvědomila a i když jí odvykací opatření ze začátku dělaly velké problémy, rozhodla se svůj denní rituál změnit. Ráno naložilůa dcerku do kočárku a místo seriálu se šli procházet do parku. A pomohlo to. Možná ale jen proto, že Katka opravdu moc chtěla.

Být v obraze se nevyplácí

Televize je droga jako každá jiná. Podle statistik jí trpí 10 % žen a 15 % mužů. Přitom i průměrný občan dnes stráví před televizí polovinu svého volného času. Pokud zrovna nesledujeme nějaký seriál, funguje televize jako zvuková kulisa při jiných činnostech. Televize nás uklidňuje, můžeme při ní vypnout a nechat odplout své starosti. Snadno se tak stane, že se chvilkové posezení zvrtne v několikahodinové zírání na cokoliv. Pak se ovšem cítíme unavení a vyčerpaní více než kdybychom svůj čas věnovali sportu.

Jsem závislá? To posuďte sama. O závislosti mluvíme, jakmile začne činnost ohrožovat pracovní nebo osobní vztahy. Rekord v nepřetržitém sledování televize drží jistý Srílančan žijící ve Švédsku Sureš Joachim. Ten překonal svůj vlastní rekord tím ,že před přístrojem vydržel 72 hodin, to je celé tři dny. "Cítím se dobře, vypil jsem něco mezi 25 a 30 hrnky kávy," prohlásil Joachim po svém rekordním sezení u televize. Nový pokus byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Ale závidíte mu jej?

Žijte vlastní příběh

Sledování seriálů nás odvádí od vlastních problémů, a my vlastně začínáme žít život úplně někoho jiného. Ani zprávy ale nejsou imunní. Potřebujete mít opravdu denně informace o státním rozpočtu, o válce v Iráku nebo mít přehled o detailech pohřbu Michaela Jacksona?

Jestli cítíte, že vám, nebo někomu z vaší rodiny, televize bere jeho vlastní život, zbavte se jí. Třeba jen na pár týdnů. A uvidíte, že vám za chvíli úplně přestane chybět. Až ji znovu postavíte jako středobod rodinného života doprostřed obýváku, možná už budete schopni si pečlivě vybírat, co stojí za ztracený čas a co vidět opravdu nemusíte.

Televize a děti

Televize učí děti pasivně přijímat nabízené, místo aby se aktivně účastnily dění ve svém okolí. Nejmenší děti navíc ještě nedokáží odlišit skutečnost od fikce a považují televizi za stejně reálnou jako vše ostatní. Děti do pěti let by proto měli televizi sledovat jen minimálně nebo raději vůbec ne.  

Kolik času strávíte denně před televizí vy? Máte oblíbený seriál?