Výzkum názorů dětí a mládeže s názvem „Mladé hlasy“ (Young Voices) byl proveden ve velkém stylu. Zúčastnilo se ho 15 200 dětí z pětatřiceti států, převážně evropských, ale také ze zemí bývalého Sovětského Svazu (Ázerbajdžán, Kazachstán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a další). V každé zemi bylo provedeno 400 rozhovorů s dětmi ve věku 9–13 let a mladými lidmi mezi 14 a 17 lety. Speciálně vyškolení tazatelé kladli dětem otázky v prostředí jejich domova a s dovolením rodičů, ne ale v jejich přítomnosti. Odpovědi tedy lze považovat za upřímné a nezkreslené. Jak tomu při podobných průzkumech bývá, děti byly vybírány podle věku, pohlaví, regionu, typu bydliště (venkov/město) a sociálně-ekonomické úrovně, tedy tak, aby vznikl reprezentativní vzorek, který přesně odráží strukturu dětí v dané zemi.
Výsledky v mnohém odrážejí absurditu dnešního světa, ale i obdivuhodnou přizpůsobivost a životaschopnost dětí. Co si například myslet o tom, že největší pocit bezpečí v místě svého bydliště podle průzkumu pociťují děti z Kosova?! Fakt, že už se denně nestřílí a nevybuchují bomby, zřejmě vnímají jako úžasný pokrok. Největší, prakticky stoprocentní spokojenost a štěstí ukázal průzkum u dětí z dálnovýchodních republik (Turkmenistán apod.), které žijí - podle našich měřítek - v poměrech jen těžko představitelných, v primitivních podmínkách a bez informací o okolním světě. Znamená to snad, že hmotný dostatek až blahobyt opravdu přináší spíše nespokojenost a problémy?
Vraťme se ale k České republice. Čísla vyznívají vcelku pozitivně – zdá se, že většina našich dětí a mládeže je se svým životem vcelku spokojena.
Jak jsou děti šťastné?
• 63 % dětí říká, že jsou šťastné skoro pořád, 36 % jen někdy.
• Jako nejčastější příčiny pocitu štěstí uvedlo 59 % dětí školu (!), těsně následují zážitky s přáteli (58 %) a v rodině (57 %). 41 % dětí je šťastných při aktivitách ve volném čase. Za zmínku stojí, že jen 7 % dětí uvedlo jako příčinu štěstí ocenění nebo dárky - a pouhé 1 % peníze.
• A proč jsou děti někdy nešťastné? Na prvním místě (69 %) je opět škola. Následují tresty (49 %) a problémy či hádky v rodině (38 %).
Situace v rodinách
• Vztahy v rodinách jsou, zdá se, celkem v pořádku. Třetina dětí odpověděla, že by na své rodině neměnila nic. Ty, které by něco změnit chtěly, nejčastěji uvádějí charakter sourozenců (jak typické!) a více klidu a pohody.
• Téměř polovina dětí má pocit, že jejich názor je respektován, když se v rodině rozhoduje o záležitostech, které se jich týkají. Druhá polovina si myslí, že je na jejich mínění brán ohled jenom někdy.
• Ovšem pozor: 60 % dětí uvedlo, že se v jejich rodině občas vyskytuje násilné nebo agresivní chování – většinou křik a hádky, 11 % respondentů ale přiznalo i bití. Celých 10 % dětí věří, že fyzické tresty mohou být občas dobrým prostředkem k řešení problémů! To ilustruje známý fakt, že většina dětí dá přednost dobře mířenému pohlavku nebo plácnutí přes zadek před úmorným kázáním.
• Když se dítěti něco povede, v 57 % případů je odměněno něhou, ve 37 % nějakým dárkem a ve 29 % spokojeností rodičů. Konzum postupuje, ale není to ještě tak zlé…
A co zkušenosti s legálními i nelegálními drogami?
• Tři ze čtyř dětí mají kamarády nebo známé svého věku, kteří alespoň jednou kouřili cigarety. 29 % uvedlo, že jejich kamarádi kouří pravidelně.
• Dvě třetiny dětí uvedly, že jejich kamarádi mají zkušenosti s alkoholem, 9 % dětí má kamarády nebo známé, kteří mají na alkohol návyk.
• 7 % dětí uvedlo, že mají kamarády nebo známé s návykem na nelegální drogy.
Ještě několik pozitivních i negativních ukazatelů, které rozhodně stojí za zamyšlení:
Každé páté dítě uvedlo, že má přátele nebo rodinné příslušníky, kteří se stali obětí trestného činu, hlavně fyzického násilí. 9 % dětí tvrdí, že se samy staly jeho obětí – hlavně děti z měst!
Děti se považují za velmi dobře informované. Dostatek informací o počítačích hlásí 96 % z nich (kéž by se to dalo říci i o jejich rodičích!). V sexuální problematice je dobře vzděláno 83 % dětí, v protidrogové prevenci 82 %, dostatek informací o dětských právech a o nebezpečí AIDS má shodně 80 % dětí.
Co je zajímavé: 69 % dětí bude rádo žít v České republice; pouze 16 % uvedlo, že by se radši přestěhovaly jinam, nejčastěji do západní Evropy nebo do Severní Ameriky. To je důvod k opatrnému optimismu! Nebo je to možná tím, že děti většinou moc nesledují zprávy ani nečtou noviny…
Co myslíte, že by na předchozí otázky asi odpovědělo vaše dítě…?
Nový komentář
Komentáře
Pokud to závisí na vnějších podmínkách, tak to není štěstí, možná jenom spokojenost či tak něco. Štěstí v pravém slova smyslu vychází zevnitř :-)
Suzanne: já se zdůvodňováním nezabývám
kareta: mám prostě jiný názor. A jelikož mi nepřináší žádné větší problémy, vyhovuje mi. Co je na tom divného?
Ty si svůj názor jistě taky dokážeš zdůvodnit.
Meander: proč? co?
kareta: Taky zdůvodňuj.
Jako dítě jsem zažila peněz málo i hodně, jako dospělá jsem taky byla chudá i bohatá... Šťástná jsem byla vždycky, peníze neberu jako zdroj štěstí.
Suzanne: Mickey Mouse: hlavně že si to umíte zdůvodnit
kareta: Vidět jen jednu možnost z lidí dělá fanatické robotky.
kareta: ano, bývám občas nerozhodná. Díky své inteligenci a informovanosti vidím obvykle více možností
Volba je břemeno pouze pro NEROZHODNÉ
Mickey Mouse: souhlasím. Možnost volby je strašné břemeno. (Pro mě osobně - Díky Bohu za něj)
Mickey Mouse: Souhlas.
Mickey Mouse: souhlas. Vždyť už v bibli se píše o vyhnání z ráje jako přímý následek požití ovoce ze stromu poznání.
Mickey Mouse: Nemohu souhlasit, mám jiné zkušenosti
. Ale s ovcemi jsem se setkala- nebyli spokojení, ale bylo to pohodlenější
kareta: Pocit štěstí pramení u spousty lidí prostě z nevědomosti.
Čím více vzdělání a více příležitostí pro vlastní rozhodování, tím je člověk nešťastnější. Známý fakt: většina lidí chce být buď bohem nebo ovcí, nikdo nechce být bačou.
A¨le ty děti z dálněvýchodných republik nejsou šťastné, protože by byly chudé
. Ono to souvisí s náboženstvím, řádem v rodině, společnosti, prací a stravou. Tady se jí moc sladkého, a i když naše děti nekouří, nepijí, závislí jsou stejně, ne-li hůř- na cukru. U západních dětí je mnohem větší nesoulad mezi vyspělostí fyzickou, duševní a sociální.
Moje děti jsou zatím OK, ale je brzy, jsou ještě malé. Snad nic neprošvihnem, budu se chovat jako turkmenská matka, dík za radu