Čtenářka Boros nás upozornila na včerejší opavskou událost. Zdejší Slezské muzeum slavilo 200 let od prvního otevření. Co by na to asi říkali její zakladatelé, ptá se Boros, které tímto děkuji za příspěvek.

Protože si o mne moje pubertální děti myslí, že žiju s dinosaury, mám téma přiměřené.

Když jsem začala chodit se svým mužem, o městě jménem Opava jsem věděla akorát to, že je někde na severu Moravy. Při první návštěvě jsem se dověděla, že v Opavě ji naše nejstarší muzeum.

No, nebyl internet….Hned poprvé, co jsme tu byla, jsme se do něj šli podívat. Není tak velké, jako je to pražské Národní, ale je krásné. Nádherná budova, dobře udělané sály… pravda je, že k muzeu nepatří jen historická budova, ale i další, které se mi třeba až tolik nelíbí. Ale historická budova fakt stojí za návštěvu. Teď se prováděly nějaké opravy.

szm

Včera to bylo 200 let, co muzeum otevřeli. O realizaci záměru se zásadní měrou zasloužili zejména tři osobnosti – profesor opavského státního gymnázia Faustin Ens, penzionovaný hejtman Franz Mückusch von Buchberg a konečně opavský purkmistr Johann Joseph Schößler.

Co by asi tihle dávno mrtví pánově řekli, kdyby se šli do muzea podívat dneska? Opavská minulost by pro ně byla budoucnost, spoustě věcí by nerozuměli, ale snad by se jim líbilo, že jejich dílo přetrvalo 2 století. Pro ty, kdo by se chtěl dovědět více, odkazuji na stránky http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/270910-slezske-zemske-muzeum-oslavuje-200-let-je-nejstarsi-v-cesku/  nebo http://www.szm.cz/.  

Boros

Reklama