mfwe.jpg
Foto: Profimedia

Whang-Od, která také vystupuje pod jménem Maria Oggay, pomáhá udržovat starodávnou kalingskou tradici ručního zdobení těla. Tetuje od svých 16 let. Tehdy začínala pod vedením otce. Šlo o významný okamžik pro ženy v její kultuře, protože dříve se mohli naučit míchat inkoust z borovicových sazí a nanášet ručně vytvořené vzory jedině muži.

Po celá desetiletí Whang-Od cestovala do vesnic, které byly blízké i vzdálené, a vtiskla posvátné symboly pomocí trnu z pomela, dlouhé bambusové tyče, uhlí a vody do těl mnoha lidí ze své komunity. Trn a hůl vklepou inkoust hluboko do kůže, čímž se tetování stane trvalým. Jde však o celkem dost bolestivý proces.

profimedia-0766997327.jpg
Foto: Profimedia

Dříve tetovala jen v rámci své komunity, ale posledních 15 let do její odlehlé vesnice Buscalan cestují lidé z celého světa, aby se od ní nechali potetovat.

Umění tohoto tradičního tetování lze podle Whang-Od předat pouze pokrevním příbuzným. Jelikož ale nikdy neměla vlastní děti, vytrénovala svou praneteř Grace Palicas, s učením začala v jejích 10 letech. Ta má nyní ve svých 26 letech vlastní tetovací praxi společně s 23letým bratrance Elyangem Wiganem.

Apo Maria „Whang-Od“ Oggay symbolizuje sílu a krásu filipínského ducha. Nyní se ve svých 106 letech dostala na obálku magazínu Vogue jako nejstarší žena, která kdy na jeho titulní straně byla. „Skutečná krása přesahuje povrch – proniká skrz. Život Apo Whang-Oda je zapsán v její kůži, od úspěchů po neduhy a jména dávno ztracených milenců. Vypráví příběh o statečnosti, kráse a bohatém dědictví kmene Kalinga,“ píše Vogue u snímku na svém Instagramu.

Zdroje: Vogue Philippines, Instagram/Vogue Philippines, Daily Mail