Matka deseti dětí Sachan Dosovaová z Kazachstánu, která se narodila 27. března roku 1879, tento týden oslaví své 130. narozeniny. Informoval o tom server deníku The Sun. Je o 16 let starší než 114letá Gertrude Bainesová z Kalifornie, která byla doposud považována za nejstaršího žijícího člověka.

Dosovaová se narodila v roce, kdy Edison vynalezl žárovku a narodil se Stalin a Einstein.

Její neuvěřitelný věk kazašské úřady objevily při posledním sčítání lidu na severu země. Demografové zjistili, že se nachází na seznamu z prvního sčítání lidu pod vládou Stalina z roku 1926, tehdy jí bylo 47. Její současný cestovní pas datum jejího narození rovněž potvrzuje.

Sachan má na dlouhověkost jednoduchý recept: nejí sladké a vyhýbá se lékařům. Podle svých slov miluje domácí sýr a stáří snáší dobře díky jejímu smyslu pro humor.

"Nemám žádné speciální tajemství. Nikdy jsem nebrala pilulky. Když jsem byla nemocná, řídila jsem se babiččinými recepty," prohlásila.

Sachan se během svého života vdala dvakrát. Ovdověla prý v době druhé světové války, její manžel zřejmě padl během bitvy o Stalingrad. Z jejích deseti dětí již žijí pouze tři.

Reklama