apo-wang-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Když s tetováním v mládí začala, jednalo se o umění rituálu, který měl mužům pomoci v boji a ženám otěhotnět. Byla také první ženou, která se stala tetovacím umělcem ve svém kmeni známém jako But-but Tribe.

Jak čas plynul a na Filipínách kvetl cestovní ruch, začali si turisté všímat nápaditých tetování domorodých obyvatel a toužili si od proslulé tatérky také nechat udělat památku. Stalo se tak především po tom, co byl v roce 2009 natočen o Apo Whang Od dokument „Tattoo Hunter“, za kterým stál americký antropolog Lars Krutak. Tento snímek navždy změnil budoucnost malé vesničky.

Apo Whang Od má svůj vlastní a jedinečný způsob tetování. Nedovolí vám vybrat si vlastní design. Turisté si mohou zvolit, zda chtějí tetování na ochranu či pro dlouhý život, dobré směřování apod. Následně si tatérka sama vybere, kam a co vám na natetuje. Sama si dokonce vyrábí inkoust z dřevěného uhlí a vody. Jehlice jsou ze sušených trnů stromů upevněných na bambusové tyči. Není třeba se ovšem bát nákazy od předchozích zákazníků, Apo Whang Od vám váš vlastní trn po dokončení díla věnuje.

Její vlastní způsob kreslení na kůži spočívá v rychlém a správném klepání jehlou, vyvíjení takového tlaku, aby nepopraskaly cévky, ale inkoust se dostal do kůže. I přes vysoký věk jsou její ruce stále velmi pevné, stabilní a silné. Dokáže klepnout až stokrát do minuty. 

Turisté, kteří ji navštívili a nechali se tetovat, říkají, že tento zážitek stojí jak za bolest, tak za dlouhou cestu do domu Apo Whang Od.

Zdroj: Victor magazine, Tik Tok, Instagram #apowhangod