Jubilant Kačer Donald

Jedna z nejoblíbenějších kreslených postaviček Walta Disneyho – Kačer Donald – dnes slaví narozeniny! A to ne ledajaké. V průběhu své pětasedmdesátileté kariéry se z něj stala hvězda první velikosti a v popularitě zastínil dokonce i samotného Myšáka Mickeyho.

Na stříbném plátně se poprvé objevil 9. června 1934 v krátké Disneyho osmiminutové grotesce Moudrá slepička. Od té doby leccos zažil. Bavil nejen dětské diváky, ale také brojil proti válce.

Jubilant Kačer DonaldPostavičku Donalda z velké míry ovlivnil tým, který ho vytvořil – hlavně dva umělci Al Taliaferro a Carl Barks. Pro Kačerův osud byl klíčový i herec Clarence Nash, který postavě po půl století dodával polosrozumitelný kvákavý hlas.

Clarence Nash původně napodoboval ptáky a zvířata. Jezdil po Burbanku v Kalifornii a bavil děti v kampani propagující místní mlékárny. Chodil do místních škol a předváděl štěbetání ptáčků a vyprávěl dětem o různých výrobcích, které mlékarna nabízela. Jednou z jeho postav byla i malá kachnička, která recitovala říkanku „Mary měla malé jehňátko.“

Jeden z Disneyho zaměstnanců Clarence Nashe slyšel, řekl o něm svému šéfovi a ten si ho zavolal do studia. Nash předvedl Waltu Disneymu svůj repertoár, a ten okamžitě poznal, že by mohl unikátní hlasové možnosti tohoto muže využít.

Za války se stal Donald hvězdou

Jubilant Kačer DonaldA jaký je Kačer Donald? Má nejrůznější záliby. Zajímá se o fotografování, sbírá známky, hraje tenis, v televizi se s chutí podívá na sport a komedie. Nejraději ale odpočívá a mlsá koblihy a lívance. Občas si pochutnává i na steaku nebo pečené huse (že by kanibal?).

Během druhé světové války Donaldova popularita vzrostla. Do roku 1941 se objevil v celkem padesáti filmech a mezi léty 1941 a 1965 následovala více než stovka dalších. Ve válečném období dostal Donald ještě prostřední jméno Fauntleroy a stal se schopným armádním agitátorem, například v grotesce Donald rukuje.

Vůdcova tvář z roku 1943 byla dokonce oceněná Oscarem za nejlepší kreslený film. Donald tu hraje nuceně nasazeného dělníka v továrně na munici, jenž musí zasalutovat, kdykoliv se někde objeví tvář Adolfa Hitlera.

Donald má svůj otisk i v hollywoodském chodníku slávy

Jubilant Kačer DonaldPo válce kačer se svými přáteli v komiksových příbězích procestoval všechny světadíly a podíval se na severní pól i do vesmíru.

Donald byl v mnoha směrech předchůdcem celé linie živelných kreslených postaviček – Kačera Duffyho nebo tasmánského čertíka Taze, kteří později způsobili pohromu v kreslených filmech Warner Brothers.

Za celou kariéru účinkoval Kačer Donald ve 128 snímcích a loni své pařátky obtiskl do hollywoodského chodníku slávy, hned vedle Sharon Stoneové a Bruce Willise.

 

Reklama