kolotoc-cely.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Historie kolotoče

Letenský kolotoč je unikátní historickou památkou, která je ve správě Národního technického muzea. Před více než sto lety ho nechal postavit Josef Nebeský a za jeho zhotovením stojí tesař Matěj Bílek. Kolotoč byl nejprve umístěn na Královské Vinohrady, později byl ale přesunut na místo dnešních Letenských sadů. Zde sloužil k zábavě místních i turistů až do roku 2006.

V roce 2004 památku v kritickém stavu zakoupilo s finanční pomocí Ministerstva kultury ČR právě Národní technické muzeum. V roce 2014 byla ve spolupráci s Městskou částí Praha 7 vyhlášena veřejná sbírka na záchranu kolotoče. Následná rekonstrukce, včetně oprav interiéru probíhala do roku 2022. Nově opravený kolotoč se pak roztočil na slavnostní akci 11. července 2022.

Na co se můžete těšit

Kolotoč je tvořen původním novorenesančním dřevěným pavilonem s půdorysem pravidelného dvanáctiúhelníku. Nad vstupy se nachází půlkruhové oblouky, které byly vybaveny železnými vysouvacími roletami.

Vycpaniny devatenácti koní jsou potažené pravou koňskou kůží, jsou plněné slámou a mají skleněné oči. Původní sedla a uzdění se pak dochovaly u čtyř koní - Poly, Flory, Bleska a Šemíka. Čtyři lavice byly ve 30. letech pravděpodobně nahrazeny čtyřmi autíčky – dvěma plechovými a dvěma dřevěnými. Nyní je závodních aut šest a mají podobu historických modelů ze 30. let. Restaurátor kolotoče Jiří Kmoška pro Radiožurnál také uvedl, že k jízdě hraje hudba, ovšem původní nástroje byly v 90. letech minulého století odcizeny.

kolotoc.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Provoz v sezóně 2023

Kolotoč je letos v provozu od 6. dubna 2023.

Po měsíce duben, květen, září a říjen od 10 do 18 hodin.

Během léta (červen, červenec a srpen) pak od 10 do 19 hodin.

Jízda na kolotoči (sezení na koni nebo v autíčku) je možná od 2 let, je limitována tělesnou hmotností 100 kg a děti mladší 10 let nebo menší než 140 cm mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělé osoby.

Vstupenku je možné zakoupit pouze v den jízdy u kolotoče a cena jízdy v trvání 5 minut vás vyjde na 100 Kč.

Zdroj info: kudyznudypraha7irozhlas