Ach bože, už zase? Miláčku ne, bolí mě hlava...

 

Nemáte chuť na sex? Máte pocit, že je váš partner příliš náruživý a je vám to proti srsti?

Frigidita neboli pohlavní chladnost je porucha sexuální funkce, kdy žena neprojevuje zájem o pohlavní styk, nepociťuje vzrušení a nereaguje na dráždění pohlavních orgánů.

Může se projevovat pouze u určitého partnera, s jiným partnerem může být sexuální vzrušivost v pořádku. 

 

Příčiny

Frigidita se může vyskytovat buď od začátku pohlavního života, nebo je zapříčiněna nemocí, interrupcí, těžkým porodem a podobně, bývá vázána na různé duševní a tělesné potíže.

 

Svou roli zde někdy hraje nadměrná tvorba hormonu prolaktinu, zodpovědného za tvorbu mléka, kojící žena je méně sexuálně vzrušivá, a to někdy i po ukončení kojení.

 

Frigidita bývá provázána s poruchami štítné žlázy či nadledvinek, s nádory, gynekologickými záněty, diabetem, depresemi, často i s dlouhodobým užíváním léků (například sedativ).

Za frigiditou lze často nalézt špatné partnerské vztahy, špatné sociální poměry, anebo puritánskou výchovu. Zmínit se je třeba i o další možné příčině – nedostatečném zvlhčení pohlavních orgánů při sexuálním vzrušení.

 

Léčba

Léčba vychází z odstranění nevhodných faktorů a v psychoterapii. Důležitou součástí jsou masturbační techniky a autoerotika, podpořená četbou erotické literatury a časopisů. Je třeba hledat porozumění a navázat fungující komunikaci s partnerem, vzájemně si povídat o svých pocitech, hledat erotogenní zóny a využívat dalších metod mimo koitálních technik – například orální sex.

 

Používají se také Kegelovy cviky. Jedná se o posílení svalů, které jsou v okolí pochvy, močové trubice a konečníku. Při milování pak budete vědomě zapojovat tyto zpevněné svaly, a budete tak mít větší prožitek z milování.

Cviky jsou jednoduché a spočívají v zatínání a povolování svalů při močení. Cvičení probíhá tak, že při močení se zadržuje proud moči a opět povoluje. Stejně tak se zatínají a povolují svaly pánevní oblasti. Opakujte několikrát v průběhu dne.

 

Léky

Na léčbu frigidity se mohou podávat Lysenyl, Parlodel, Mysalfon, některé druhy čajových směsí, malé dávky mužského pohlavního hormonu. Je třeba také odstranit strach z nežádoucího otěhotnění vhodnou antikoncepcí.

 

Nezapomínejte na to, že sexuální život vyžaduje vzájemnou partnerskou toleranci, ohleduplnost. Dbejte na psychickou i fyzickou kondici, kterou lze podpořit pohybem, zdravým stravováním a relaxací.

 

Máte i po letech manželství neustále zájem o sex? Měla jste po porodu nechuť k sexu? Nikdy jste nezažila orgasmus? Vyhledala jste specialistu, nebo úspěšně předstíráte vzrušení?

Reklama