649e8fa9dae4dobrazek.png

Léto je tou pravou sezónou pro oblíbená šumivá vína. Vychlazená sklenka kvalitních „bublinek“ na ledu, kterou si vychutnáte pod letním sluncem, je tím pravým zážitkem pro každého, kdo si umí užívat života. A luxusní chuť pravého šampaňského si rozhodně nemusejí dopřávat jen ti majetnější. Stačí místo po champagne sáhnout po cavě. Pravému šampaňskému se toto tradiční španělské víno v chuti velmi podobá, má ale oproti němu jednu velkou výhodu: stojí výrazně méně.

„Cava je kvalitní a chutné víno a v České republice jeho popularita rychle narůstá. Jeho příznivou cenu mají ‚na svědomí‘ různé faktory, například to, že mnoho španělských vinařství umí při produkci cavy chytře využívat moderní technologie, což snižuje výrobní náklady. V neposlední řadě se u cavy takříkajíc neplatí za značku, na rozdíl od pravého Champagne,“ uvádí Lenka Dulíková ze společnosti Mont Marcal Distributions, která je výhradním distributorem španělských šumivých vín z vinařství Mont Marçal pro ČR.

Okénko do historie
Španělé začali s produkcí cavy ze stejného druhu hroznů, z jakého se vyrábí francouzské champagne. „Katalánské šumivé víno bylo poprvé vyrobeno již v roce 1851. Kořeny odvětví výroby cavy lze vysledovat zpět k cestám Josepa Raventóse přes Evropu v šedesátých letech devatenáctého století, kdy propagoval tichá vína z vinařství Codorníu v oblasti Penedés v Katalánsku. Při návštěvě v Champagne pojal myšlenku výroby španělského šumivého vína stejnou tradiční metodou jako šampaňské,“ popisuje Lenka Dulíková. V roce 1887 však byly penedèské vinice napadeny mšičkou a bylo zapotřebí odrůdy pro výrobu cavy pozměnit. Zavedla se původní domácí réva plodící bílé hrozny namísto hroznů tmavých, čímž nápoj získal originální vlastnosti, jež umožnily další vývoj cavy.

Mýtus: Stříbrná lžička v hrdle láhve udrží bublinky déle
Traduje se, že když do hrdla láhve cavy zavěsíte stříbrnou lžíci, udrží perlivost vína mnohem déle. Bohužel to tak není. Pokud si chcete osvěžující bublinky užít co nejlépe, spotřebujte otevřenou láhev cavy co nejrychleji. A na „rozpitou“ lahvinku ideálně používejte speciální tlakový uzávěr – takzvaný stopper.

Mýtus: Čím vychlazenější, tím lepší
Cava by se měla podávat nejlépe při teplotě 5 až 8 °C. Pokud cavu přechladíte, riskujete, že ztratí jemné nuance chutí a vůní, které ji činí tak lahodnou.

Mýtus: Cava je víno k dezertům
„K dezertům je cava výborná, to je pravda, různé druhy navíc díky specifickým chutím a vůním při spojení s vhodným dezertem gurmánský požitek ještě znásobí. Třeba cava Mont Marçal Reserva Brut je lahodná obzvláště k cheesecakům nebo dezertům s vanilkou, růžová cava Mont Marçal Extremarium Brut Rosé Reserva Organic zase fantasticky doplní dezerty s divokým bobulovitým ovocem,“ popisuje Lenka Dulíková, ale dodává, že stejně tak lze s cavou kombinovat téměř jakýkoliv druh jídla. Toto víno totiž úžasně vede chutě a skvěle čistí chuťové pohárky. Maso, ryby, mořské plody, sýry, uzeniny – i u nich spárováním s cavou nic nepokazíte.

Cava Mont Marçal: Španělské slunce na jazyku
Až tedy příště dostanete chuť na „bublinky“, dejte cavě šanci vás ohromit. Vybrat si můžete v e-shopu Kulinaria.cz, případně si dopřát degustační zážitek – ochutnávku z více druhů cavy z produkce vinařství Mont Marçal nabízí třeba nedávno otevřená restaurace POT&TO Garden v Praze na Malé straně.

649e8fcbced6aobrazek.pngCava Mont Marçal Reserva Brut
Cava Mont Marcal Reserva Brut je španělské šumivé víno z vinařské oblasti Penedés se svěží, elegantní a vyváženou chutí citrusových plodů s tóny mandlí a oříšků. Perlivost je delikátní a jemná. Hodí se jako aperitiv, ale stejně tak k dezertům či kořeněným jídlům. Obsah alkoholu 11,5 %, odrůdy: Macabeo, Xarel·lo, Parellada a Chardonnay.
K dostání na e-shopu Kulinaria.cz zde.
Cena: 199 Kč

649e8fdecf211obrazek.pngCava Extremarium Brut Reserva Organic
Cava Extremaruim Brut Reserva Organic je výjimečné ekologické šumivé víno ze slunného Španělska. Vyrábí se ze čtyř odrůd, které se sbírají a zpracovávají odděleně. Vzniká tak lahodné šumivé víno svěží, ovocné, krémové chuti s velmi příjemnými tóny syrových mandlí a lískových oříšků. Je skvělé k jídlům s kyselou nebo výraznou chutí. Obsah alkoholu 12 %, odrůdy: Xarel·lo, Macabeo, Parellada a Chardonnay.
K dostání na e-shopu Kulinaria.cz zde.
Cena: 330 Kč

649e8ffc00f12obrazek.pngCava Extremarium Brut Nature Reserva Organic
Cava Extremaruim Brut Nature Reserva Organic je špičkové ekologické šumivé víno z vinařské oblasti Penedés. Vyrábí se ze čtyř odrůd, které se sbírají a zpracovávají odděleně. Vzniká tak lahodné šumivé víno s vůní broskve, grepu, citrusových plodů, vanilky a bílých květů. Chuť je svěží, ovocná a krémová s příjemnými tóny syrových mandlí a lískových oříšků. Je skvělé k jídlům s kyselou nebo výraznou chutí. Obsah alkoholu 12 %, odrůdy: Xarel·lo, Macabeo, Parellada a Chardonnay.
K dostání na e-shopu Kulinaria.cz zde.
Cena: 330 Kč

649e9004d6bb6obrazek.pngCava Extremarium Brut Rosé Reserva Organic
Cava Extremaruim Rosé Brut Nature Reserva Organic je lahodné ekologické šumivé víno z vinařské oblasti Penedés. Pyšní se světle třešňovou barvou s intenzivní vůní malin a ostružin s náznaky růže a lilie. Chuť je intenzivní, příjemná, ovocně svěží s jemnou, a přitom bohatou perlivostí. Hodí se k široké škále pokrmů od salátů a těstovin až po mořské plody či k dezertům, obzvláště těm s bobulovitým ovocem a čokoládou. Obsah alkoholu 12 %, odrůda: Pinot Noir.
K dostání na e-shopu Kulinaria.cz zde.
Cena: 330 Kč

O společnosti Mont Marcal Distribution s.r.o.
Je výhradním distributorem šumivých a tichých vín z vinařství Mont Marcal v Castellví de la Marca v Penedés. Díky zkušenostem obchodních zástupců s prodejem vín v samotném Španělsku předává svou odbornost v této oblasti i k nám do České republiky. Snaží se především o osvětu ohledně kvalitního šumivého vína cava, které si zaslouží vetší pozornost a zájmu. V současné době dodává do vybraných hotelů, restaurací a privátů. Pokud máte zájem vyzkoušet toto lahodné šumivé víno, navštivte web www.montmarcal.cz nebo e-shop www.kulinaria.cz.
649e9094e5f49obrazek.png

Reklama