"Jde nám o to, aby i babička od vedle věděla, co jsme vlastně zač. Že nejsme zařízení pro vozíčkáře, ale taky nejsme žádné feťácké doupě. Existence nízkoprahových klubů bude od nového roku zakotvena i v zákoně. Takže chceme, aby se o nás dozvěděla i široká veřejnost. Nemáme problém se získáváním klientů. Naším cílem naopak je, aby jich bylo co nejméně," řekl mi Jiří Kocourek z České asociace streetworku. ČAS, ve spolupráci s Nadací VIA, Nadací rozvoje občanské společnosti a Nadací Vodafone ČR startují pod patronátem Pavla Anděla (známého z pořadu Noc s Andělem) první osvětovou kampaň na podporu nízkoprahových klubů pro mládež.
Nejde nám o peníze
"Cílem kampaně není získávat peníze," upřesnila Anna Onucová z NROS, "ale seznámit veřejnost s tím, co to vlastně nízkoprahové kluby jsou a upozornit ji na konkrétní zařízení v regionech - pokud lidé chtějí někomu přispět, měli by se zaměřit na "své" nízkoprahové kluby." Celou kampaň nastartuje série koncertů známých skupin Tři sestry, Wohnout a Vypsaná fixa. Vystoupí také Jaroslav Uhlíř a na každé "štaci" bude předskokanem jiná kapela z místního "nízkopraháče".
"Mladí tak dostanou příležitost vyzkoušet si atmosféru "velkého" koncertu a zároveň seznámit posluchače s tím "svým" klubem," vysvětlila Onucová. "V mezičasech vystoupení jednotlivých skupin poběží na plátně krátké filmy, které o sobě kluby natočily."
Kampaň bude pokračovat osvětovými spoty v České televizi. Režisérem těchto krátkých "sociálně osvětových reklam" je Jakub Kohák, tvůrce populární reklamy na Kofolu, takže se určitě bude na co dívat.
A co že to vlastně "nízkopraháče" jsou? Tisková konference se uskutečnila v jednom z nich - v klubu Vrtule na Kobyliském náměstí, takže jsme měli příležitost "nasát" atmosféru. Nízkoprahový klub je zařízení pro mládež, obvykle v rozmezí 14 až 20 let, ale vyloučeni nejsou ani návštěvníci starší nebo mladší. Jedná se o otevřený klub pro mladé, kteří nemají po škole kam jít posedět a často se jen tak "poflakují" po ulici nebo zamíří do hospod. To, že jde o klub "s nízkým prahem" znamená, že do nějž může přijít kdokoliv - není třeba platit žádné členské příspěvky nebo se někam přihlašovat, nemusíte chodit pravidelně - je to zkrátka prostor, kam můžou mladí lidé přijít posedět, popovídat si, zahrát si hry nebo třeba využít místní zkušebny pro svou kapelu. Jediné, co je podmínkou, je respektování zásad klubu - obvykle jimi je: žádné drogy ani alkohol, žádné násilí, sex nebo vulgarita. Na barvě pleti, vyznání, národnosti nebo rase naopak nezáleží...
Časovaná bota
"Je zajímavé řídit ČAS," zažertoval si Jiří Kocourek a seznámil nás s Časovanou botou, cenou, kterou ČAS každoročně uděluje nejlepším streetworkerům a nízkoprahovým klubům za jejich práci pro mládež. ČAS sdružuje většinu nízkoprahových klubů v ČR. V
Koncerty můžete navštívit 27.10. v Pardubicích, 28.10. v Havlíčkově Brodě a 3.11. v Opavě. Výtěžek z koncertů bude rozdělen mezi nízkoprahy v jednotlivých regionech. Televizní spoty poběží v ČT od 16.10 do konce listopadu, další spoty se snad objeví jak na koncertech, tak v jiných médiích.
Bližší informace o činnosti ČAS, kampani i koncertech můžete získat na adrese www.streetwork.cz.
Máte zkušenost s nízkoprahovými kluby? Víte o nějakém u Vás v regionu? Pustila byste tam svého potomka? Šla byste na takové místo jako dítě?
Nový komentář
Komentáře
jiné věci....a rozhodně bych je tam pustila, taky se tady vkutné hoře na něčem takovém pracuje, děcka jsou strašně vděčný za takové místečko
damanka: skládá se puzzle, hraje domino, člověče nezlob se a piškvorky