"Jde nám o to, aby i babička od vedle věděla, co jsme vlastně zač. Že nejsme zařízení pro vozíčkáře, ale taky nejsme žádné feťácké doupě. Existence nízkoprahových klubů bude od nového roku zakotvena i v zákoně. Takže chceme, aby se o nás dozvěděla i široká veřejnost. Nemáme problém se získáváním klientů. Naším cílem naopak je, aby jich bylo co nejméně," řekl mi Jiří Kocourek z České asociace streetworku. ČAS, ve spolupráci s Nadací VIA, Nadací rozvoje občanské společnosti a Nadací Vodafone ČR startují pod patronátem Pavla Anděla (známého z pořadu Noc s Andělem) první osvětovou kampaň na podporu nízkoprahových klubů pro mládež.

 

 

 

 

 

 

Nejde nám o peníze
"Cílem kampaně není získávat peníze," upřesnila Anna Onucová z NROS, "ale seznámit veřejnost s tím, co to vlastně nízkoprahové kluby jsou a upozornit ji na konkrétní zařízení v regionech - pokud lidé chtějí někomu přispět, měli by se zaměřit na "své" nízkoprahové kluby." Celou kampaň nastartuje série koncertů známých skupin Tři sestry, Wohnout a Vypsaná fixa. Vystoupí také Jaroslav Uhlíř a na každé "štaci" bude předskokanem jiná kapela z místního "nízkopraháče".
"Mladí tak dostanou příležitost vyzkoušet si atmosféru "velkého" koncertu a zároveň seznámit posluchače s tím "svým" klubem," vysvětlila Onucová. "V mezičasech vystoupení jednotlivých skupin poběží na plátně krátké filmy, které o sobě kluby natočily."
Kampaň bude pokračovat osvětovými spoty v České televizi. Režisérem těchto krátkých "sociálně osvětových reklam" je Jakub Kohák, tvůrce populární reklamy na Kofolu, takže se určitě bude na co dívat. 

Když se řekne nízkopraháč
A co že to vlastně "nízkopraháče" jsou? Tisková konference se uskutečnila v jednom z nich - v klubu Vrtule na Kobyliském náměstí, takže jsme měli příležitost "nasát" atmosféru. Nízkoprahový klub je zařízení pro mládež, obvykle v rozmezí 14 až 20 let, ale vyloučeni nejsou ani návštěvníci starší nebo mladší. Jedná se o otevřený klub pro mladé, kteří nemají po škole kam jít posedět a často se jen tak "poflakují" po ulici nebo zamíří do hospod. To, že jde o klub "s nízkým prahem" znamená, že do nějž může přijít kdokoliv - není třeba platit žádné členské příspěvky nebo se někam přihlašovat, nemusíte chodit pravidelně - je to zkrátka prostor, kam můžou mladí lidé přijít posedět, popovídat si, zahrát si hry nebo třeba využít místní zkušebny pro svou kapelu. Jediné, co je podmínkou, je respektování zásad klubu - obvykle jimi je: žádné drogy ani alkohol, žádné násilí, sex nebo vulgarita. Na barvě pleti, vyznání, národnosti nebo rase naopak nezáleží...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Časovaná bota
"Je zajímavé řídit ČAS," zažertoval si Jiří Kocourek a seznámil nás s Časovanou botou, cenou, kterou ČAS každoročně uděluje nejlepším streetworkerům a nízkoprahovým klubům za jejich práci pro mládež. ČAS sdružuje většinu nízkoprahových klubů v ČR. V současnosti je jich pouhých 128, ale s novým zákonem snad bude počet narůstat. "Nemáme problém s kvalifikovanými pracovníky," pochlubil se Kocourek. "Většina našich zaměstnanců jsou vysokoškoláci, takže nám nový zákon vyhovuje. Ale to, jestli bude dobrý nebo špatný, ukáže až čas," dodal s úsměvem.

Koncerty můžete navštívit 27.10. v Pardubicích, 28.10. v Havlíčkově Brodě a 3.11. v Opavě. Výtěžek z koncertů bude rozdělen mezi nízkoprahy v jednotlivých regionech. Televizní spoty poběží v ČT od 16.10 do konce listopadu, další spoty se snad objeví jak na koncertech, tak v jiných médiích.

Bližší informace o činnosti ČAS, kampani i koncertech můžete získat na adrese www.streetwork.cz.

Máte zkušenost s nízkoprahovými kluby? Víte o nějakém u Vás v regionu? Pustila byste tam svého potomka? Šla byste na takové místo jako dítě?

Reklama