Nejslavnější technoparty Love Parade si tento víkend zažila svůj comeback. Po pár posledních letech, kdy se tato akce prokousávala problémy s úřady a financemi, se opět vrátila na světlo světa. Tentokrát se však příznivci dunivé monotónní hudby sjeli do Essenu, a tak naplnili ulice tančící lidé v pestrém nebo velmi strohém odění.

 

Tento festival technokultury se poprvé konal v roce 1989 v západním Berlíně. Byla to jen malá demonstrativní akce o účasti 150 lidí. Během devadesátých let však získala hodně na popularitě a v roce 1999 se jí dokonce zúčastnilo rekordních 1,5 milionu technařů. V roce 2001 jí však byl odepřen status politické demonstrace, a tak pro organizátory začaly velké finanční problémy. Museli totiž sami uhradit úklid města, a to byla vždy velmi nákladná záležitost.

 

Tak se stalo, že letos tři desítky aut se zvukovou aparaturou vyrazily do ulic Essenu. Předpokládaná účast byla jen 600 000 lidí a o to více byli organizátoři překvapení, když se dopočítali neuvěřitelného čísla 1,2 milionu. O bezpečnost a zdraví trsajících milovníků nic neříkající hudby se staralo několik stovek policistů a přes tisícovku zdravotníků. Naštěstí nebyly hlášeny žádné vážnější přestupky proti zákonu ani žádné vážnější zdravotní problémy. Zatklo se jen 15 lidí kvůli držení drog a ošetřilo se 270 lidí s klasickými alkoholickými problémy, úrazy a kvůli vyčerpání, což je na takových akcích běžná záležitost.

 

Během příštích čtyř let projevily o Love Parade zájem další města jako je Dortmund, Bochum, Duisburg a Gelsenkirchen. Tak doplní nabídku akcí do roku 2010, ve kterém Evropská unie prohlásí Porúří kulturní metropolí kontinentu. Němci se totiž hromadně baví rádi, a tak se v této 80milionové zemi ročně koná na 12 000 masových akcí. Známý je například i porýnský karneval na konci masopustu a na podzim pivní slavnosti v Mnichově.

 

Co si myslíte o takovýchto hromadných akcích, hlavně o technoparty? Zúčastnila jste se někdy nějaké? Zakázala byste takovéto radovánky, nebo je vám jedno, kde a jak se mladí lidé baví?

Reklama