image.png
Foto: Kateřina Čížková / Žena-in

Heinrich Mattoni, podnikavý a cílevědomý karlovarský rodák s italskými kořeny, začal od roku 1868 plnit minerálku z Kyselky do skleněných lahví s litým nápisem. Později, v roce 1873 Mattoni Ottův pramen spolu s dalšími pozemky v Kyselce odkoupil a založil vlastní firmu. Reliéfní nápis a později strohou etiketu se jmény obou společníků, H. Mattoniho a Fritze Knolla, na lahvích vystřídala etiketa v podobě červeného orla, rodového znaku Mattoni, který znají a vídají milovníci minerální vody dodnes.

„Úspěch Mattoniho spočíval v tom, že byl geniálním podnikatelem a také skutečným mistrem reklamy. Díky nemalému úsilí se firma postupně rozrostla a proslavila se nejen u nás, ale i ve střední Evropě. V roce 1869 činil prodej 331 449 lahví, kolem roku 1880 se vyšplhal na přibližně tři milióny lahví ročně, v roce 1901 čítal již devět miliónů lahví,“ komentuje ředitel Mattoni Muzea v Kyselce Ladislav Sýkora. 

Mattoni 1873 dnes
Mattoni letos slaví neuvěřitelných 150 let. Portfolio Mattoni 1873 dnes tvoří 52 výrobků, společnost má celkem 11 závodů v 8 zemích. Své produkty vyváží do 20 zemí, a nejedná se pouze o minerální vody; v Kyselce například probíhá výroba plechovek s portfoliem Pepsi pro ČR, Slovensko a Maďarsko. Za deset let železniční přepravy přepravila Mattoni 1873 po železnici cca 670 000 palet s výrobky svých značek, což nahradilo přes 20 000 jízd plně naložených kamionů.

K příležitosti výročí dokonce vznikla i limitovaná edice extra perlivé Mattoni vody, která se pyšní 150% perlivostí. Má tak mít nádech luxusního šampaňského.

Unknown.jpg
Foto: Kateřina Čížková / Žena-in

Pokud by vás zajímala historie firmy Mattoni i samotného Heinricha Mattoniho, neváhejte vyrazit do Kyselky a prohlédnout si nádherné muzeum. Nahlédnete tak pod pokličku, odhalíte tajemství jeho úspěchu a dozvíte se spoustu zajímavostí. Například si prohlédnete, jak se vyvíjel vzhled lahve od začátku až po dnešní podobu a návštěvníkům jsou také k dispozici originální technologie, které se používaly a používají dodnes. Jedná se o nově rozšířenou expozici, která rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroj: Presstrip s Mattoni, ředitel Mattoni Muzea v Kyselce – Ladislav Sýkora, Ondřej Postránský, generální ředitel Mattoni 1873

Reklama