Foto: Kateřina Čížková / Žena-in
Heinrich Mattoni, podnikavý a cílevědomý karlovarský rodák s italskými kořeny, začal od roku 1868 plnit minerálku z Kyselky do skleněných lahví s litým nápisem. Později, v roce 1873 Mattoni Ottův pramen spolu s dalšími pozemky v Kyselce odkoupil a založil vlastní firmu. Reliéfní nápis a později strohou etiketu se jmény obou společníků, H. Mattoniho a Fritze Knolla, na lahvích vystřídala etiketa v podobě červeného orla, rodového znaku Mattoni, který znají a vídají milovníci minerální vody dodnes.
„Úspěch Mattoniho spočíval v tom, že byl geniálním podnikatelem a také skutečným mistrem reklamy. Díky nemalému úsilí se firma postupně rozrostla a proslavila se nejen u nás, ale i ve střední Evropě. V roce 1869 činil prodej 331 449 lahví, kolem roku 1880 se vyšplhal na přibližně tři milióny lahví ročně, v roce 1901 čítal již devět miliónů lahví,“ komentuje ředitel Mattoni Muzea v Kyselce Ladislav Sýkora.
Mattoni 1873 dnes
Mattoni letos slaví neuvěřitelných 150 let. Portfolio Mattoni 1873 dnes tvoří 52 výrobků, společnost má celkem 11 závodů v 8 zemích. Své produkty vyváží do 20 zemí, a nejedná se pouze o minerální vody; v Kyselce například probíhá výroba plechovek s portfoliem Pepsi pro ČR, Slovensko a Maďarsko. Za deset let železniční přepravy přepravila Mattoni 1873 po železnici cca 670 000 palet s výrobky svých značek, což nahradilo přes 20 000 jízd plně naložených kamionů.
K příležitosti výročí dokonce vznikla i limitovaná edice extra perlivé Mattoni vody, která se pyšní 150% perlivostí. Má tak mít nádech luxusního šampaňského.
Foto: Kateřina Čížková / Žena-in
Pokud by vás zajímala historie firmy Mattoni i samotného Heinricha Mattoniho, neváhejte vyrazit do Kyselky a prohlédnout si nádherné muzeum. Nahlédnete tak pod pokličku, odhalíte tajemství jeho úspěchu a dozvíte se spoustu zajímavostí. Například si prohlédnete, jak se vyvíjel vzhled lahve od začátku až po dnešní podobu a návštěvníkům jsou také k dispozici originální technologie, které se používaly a používají dodnes. Jedná se o nově rozšířenou expozici, která rozhodně stojí za návštěvu.
Zdroj: Presstrip s Mattoni, ředitel Mattoni Muzea v Kyselce – Ladislav Sýkora, Ondřej Postránský, generální ředitel Mattoni 1873
Nový komentář
Komentáře
Jezdíváme tam ..... hlavně že se už mírným tempem dělaji opravy budov. Byla by škoda, kdyby se neobnovilo. Byla doba, kdy tam jezdily Děti do školy přírody.
Děkuji za článek. Viděla jsem životopisný seriál, Já, Mattoni, který líčí život Heinricha von Mattoniho. Líbil se mi.