Dobrý den redakce a čtenářky.

Tak jak je to u mě a jako většina, na první zábavě, na které jsem byla. Bylo to plus mínus v 15 letech. Osobně jsem před narozením prvního dítěte kouřila jak fabrika. Víc než 20 cigaret za den. Jakmile jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, tak jsem přestala, i když to bylo jedno, protože nikotin v těle zůstává dlouhou dobu. Po narození prvního dítěte jsem po dobu kojení nekouřila a poté jsem si dala jen příležitostně při nějaké oslavě, nebo když se šlo na nějakou „chlastačku".
Při druhém dítěti to bylo stejné. Proto můj nejsilnější motiv k tomu, abych přestala, byly děti. Sice jsem nepřestala úplně, ale aspoň jsem to drasticky omezila.

Můj manžel kouřil do loňského roku asi 10-15 cigaret denně, ale od půli letošního ledna se nějak šprajcnul a už cigáro nedá do pusy. Nikdy neřekl důvod, ale mně je to docela jedno a jsem ráda, že s tím přestal.

Kampaně proti kuřáctví se mi zdají zcela zbytečné. „Staří" kuřáci budou kouřit vždy, všude a za každého režimu a je jim jedno, jestli krabka bude stát 1 Kč nebo 100 Kč. Prostě na dlouhý kouř peníze vždycky budou. A když nebudou, tak si je nějak opatří. Ona si vláda myslí, že když zdraží kuřivo, tak lidé přestanou kouřit, ale to se mýlí. Holt se bude víc krást v trafikách a tam, kde se kuřivo bude nacházet. Oni vidí jen to pozitivní, a to jsou zisky z daní z tabáku, ale rostoucí míru krádeží v závislosti na zdražení nevidí.

V mém okolí nikdo nikdy na rakovinu jakéhokoliv původu nezemřel.

Pro to, aby mé děti nezačaly kouřit, dělám jen to, že před nimi nekouřím. Ale jiné praktiky dělat nebudu, protože pokud mají ve vínku to, že budou kouřit, tak je jakákoliv snaha marná. A když si to budou chtít zkusit, tak si to zkusí a uvidí, pro co se rozhodnou. Já jim jen mohu říct, že je to škodlivé, ale rozhodnutí je na jejich straně. Jak se říká, co dětem zakazuješ, to se snaží udělat.

S pozdravem
ospalka.


Milá ospalko,
máte asi pravdu v tom, že „staří" kuřáci budou kouřit vždy a všude, a nikdo a nic jim v tom nezabrání.
A to je právě to smutné...

Reklama