řiznává bez mučení, zato s humorem naše čtenářka Miuka, která se svou váhou bojuje již od dětsví. Ale vzala si na pomoc výživovou poradkyni a výsledky se dostavily. Miuka je důkazem toho, že hubnout se dá i v sedě.

Ale kdepak, hubnutí nebude nikdy dost, pořád ho bude většina z nás řešit. Jako malá jsem byla hubené dítko, v pubertě jsem docela přibrala. Pak se mi ale stal úraz a po nemocnicích a rehabilitačních ústavech jsem dost zhubla. Jenže po návratu domů si mě všichni předcházeli a vlastně vykrmili. Dobrůtky, žádný pohyb, i rehabilitační doktor mi řekl, ať trochu zhubnu.

Tak jsem nasadila dietu podle Lenky Kořínkové a podařilo se. Stala se ze mě hubená slečna, prý až moc hubená. No, nevím… Vydrželo mi to docela dlouho, jenže s přibývajícím věkem mi asi tělo začalo dávat najevo, že to není konečný stav. A bez mučení přiznávám, že nejsem líná se najíst. Řekla jsem si, no co, dám si zas Kořínkové dietu a bude. Ale ouha, tentokrát nezabrala. Tak jsme koupili knížky Domácí krabičková dieta, máma to jedla se mnou, ona hubla, já ne.

Né že bych byla obézní, ale prostě mě ta nenápadně se vkrádající kila začala hodně trápit. Tak jsem se přihlásila na 2 fázový kurz zdravého životního stylu sestavený extra pro vozíčkáře. V 1. Fázi na jaře jsme se naučili vypočítat si denní kJ potřebu (s tím je také trochu problém, počítá se to podle chodícího vzorečku, na nás nechodící nic takového není, tak výživová poradkyně vymyslela, že se nám od vypočtené částky odečtou nějaká procenta a to bude náš denní příjem kJ) + samozřejmě denní potřebu tuků, bílkovin a sacharidů a kdy je jíst, dietně jsme se tam stravovali, měli jsme různé přednášky a také byl zařazen pohyb.

Po 12 dnech jsme jeli domů. Poctivě jsem si sestavovala jídelníček, zas tak moc se nehýbala, protože já nemám žádné ty drahé stroje na cvičení, které jsme měli k dispozici na kurzu a bála se blížící 2. fáze, kde mělo mimo jiné dojít i na  kontrolního vážení.

Jak vše dopadlo? Patřila jsem mezi nejúspěšnější účastníky kurzu, podařilo se mi ubrat 9kg a bylo mi zakázáno další hubnutí, protože to už bylo moc, můj BMI index ukázal lehkou podváhu. Jenže to moc není vidět, protože jak má člověk povolenou spoustu svalů, vypadá tlustě a rozplácle. Ale nebojte, přes Vánoce jsem si dopřávala jídla až moc, ještě teď mám problém to ukočírovat.

Kdyby to viděla moje výživová poradkyně, asi by jí trefil šlak, protože ona je to taková ta dokonalá a bezchybná paní. Tak jsem rozhodnutá alespoň na 2 měsíce opět nasadit jídelníček a budu tam, kde jsem byla před Vánocemi, i když kalhoty mě neškrtí, takže moc kil asi nahoře nemám, to je výhoda správného a pomalého hunutí - žádný jo-jo efekt.

Je to spíš pro můj pocit - že jsem hřešila a tak to chci napravit. Počkám s tím ale až na jaro, v zimě hubnutí stejně nebývá moc úspěšné. Takže bych to shrnula – stačí znát svojí denní potřebu kJ a spol., jíst opravdu pravidelně alespoň 5x denně a trochu víc pít. Služby výživových poradců mohu tedy jen doporučit, mám pocit, že bez jejich rad by se mi hubnutí už nepodařilo. A jsem důkazem, že není potřeba nadměrně sportovat, zhubnout se dá i vsedě, možná to jsou spíš jen výmluvy.

A pro inspiraci foto jedné (spíš letní) snídaně - jáhlový tvaroh s medem a jahodami. Všem dietářkám přeji hodně úspěchů!

n

miuka

Milá miuka, ta snídaně vypadá slibně. Na jáhly už se delší dobu chystám

Text nebyl redakčně upraven

Reklama