Naše čtenářka miuka napsala krásný příspěvek, ve kterém zmínila i svérázné čajově-léčitelské metody svých příbuzných z Moravy. Děkuji Vám miuko za příspěvek. A na té Moravě, víte, je nejnebezpečněji v okolí Bruntálu. To je všeobecně známé…

Po včerejším hezkém tématu o knihách je to dnešní opět velmi příjemné. A zejména pro toto zimní období příznačné. Sice ještě nemrzne tak, že bychom se museli nějak výrazně zahřívat, ale kdo by při pohledu z okna nebo po pobytu venku odolal voňavému a horkému čaji. Proto si dám teď čaj a zkusím napsat nějaký ten příspěvek. 

Během dne to mám rozdělené. Ráno piju klasický černý čaj s medem a citronem. Odpoledne si dávám nejčastěji ovocný, i když ho vůbec nemám ráda, ale jak se všude píše, že černý čaj se nepočítá do pitného režimu, tak holt vařím ovocný, někdy ho prokládám kupovaným bylinkovým. Ovšem pokud mám nasušené bylinky, uvaří se ráno plná konvice a popíjím celý den. Momentálně máme doma lipový květ, mátu a šípek. Rozdíl mezi bylinkovými kupovanými a venku nasbíranými je opravdu markantní.

Ve sklepě máme i pár sklenic pečeného čaje. Ten si dávám jen občas, dělali jsme ho poprvé podle nějakého náhodného receptu a je příliš sladký. Takže když si potřebuju pořádně osladit život, stačí jednou za čas hrneček tohoto výtvoru.

Ale úplně nejradši mám čaj zázvorový. Samozřejmě z čerstvého zázvoru. Mám recept od Hare Krišna, napíšu ho na konec mého příspěvku, ale myslím, že ho takto děláme všichni.

Jinak třeba na takový čaj s rumem moc nejsem. Akorát občas se slivovicí, ale ani ten není můj oblíbený. Jenže to je lék na žaludeční nevolnosti, alespoň mi to tvrdí strýc z Moravy, který mě tak léčil a samozřejmě i tu lahvinku slivovice daroval. Podotýkám, že té slivovice se tam dává pár kapek, né půl na půl.

Oni ti mí příbuzní mají svérázné léčivé metody. Omlouvám se za toto téma, ale když jsem měla u nich na prázdninách zácpu, uvařila mi teta čaj list senný, ten prý pomáhá. No, nepřejte si vědět, co se začalo dít v noci, když začal nějak déle účinkovat. Připomínám, že coby nechodícího člověka mě to málem rozchodilo. Tetička si totiž ráno uvědomila, že mi omylem uvařila dvojnásobnou (já říkám přímo koňskou) dávku. Dodnes se mě ptá, jestli nechci uvařit čajíček a má z toho ohromnou legraci.  :-D

Na čajovou plantáž bych se ráda podívala, ale na tom mém vozíku bych tam asi mezi čajovníky a na stáních příliš jezdit nemohla :-D To je jako v čajovně – všichni tam většinou sedí na polštářkách a já tam nad nimi trůním jako nějaký dráb. Navíc po těch jejich pravých čajích musí člověk častěji na onu místnost, což já tedy rozhodně vůbec nemohu potřebovat :-D Jednou jsem byla pozvána na čajový obřad. Zajímavé, ale mě to jako čajovému barbarovi přišlo až moc složité kvůli takovému náprstku čaje...

Jo a nejhnusnější je podle mě kupovaný jitrocelový čaj proti nachlazení. Moje vzpomínka z dětství na něj je ta, že nebohé dítě muselo pít něco, co připomínalo vodu z nádobí. A čaj s mlékem mě naštěstí nikdo nenutil pít, to je pro mě opravdová hrůza!

A zde je slíbený recept na domácí zázvorový čaj: 1 litr vody, 1 polévkové lžíce strouhaného čerstvého zázvoru, 3 hřebíčky, 2 polévkové lžíce medu, šťáva z 1 citronu, kousek skořice. Vodu přivedeme k varu, přidáme zázvor a koření a 5 minut vaříme. Poté přecedíme do konvice, necháme trochu vychladit, přidáme med a citronovou šťávu. Samozřejmě zázvoru se může dát víc, pokud máte rádi štiplavější čaj a medu dle vlastní chuti.

miuka


Téma dne je: ČAJ

  • Máte ráda čaj?
  • Pijete černé, ovocné, bylinkové, léčivé…
  • Jak jste k němu získala vztah?
  • Nedáte dopustit na čaj s rumem?
  • Sušíte si vlastní bylinky? Děláte vlastní směsi?
  • Byla jste někdy na čajové plantáži?
  • Který čaj a kde a kdy vám nejvíce chutnal?
  • Máte nějaký zážitek spojený s vůní, nebo chutí čaje?

Co Vás napadne, úvahy, recepty, příběhy, fotky, videa, hádanky, vzorky, prostě vše můžete posílat na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já jedné z vás pošlu krásný dárek. Který bude souviset s tím, o čem mi napíšete! Můžete si ho i přát, pokud to jen trochu bude možné, vaše přání splním!

Krásný den!

Reklama