Cestování mě baví. Nemám moc příležitostí často cestovat a poznávat nové země a kraje, ale kdykoliv mám šanci, využiju jí. I kdybych měla jít jen pěšky do nedalekých Brd.

Ráda poznávám nová místa, to je myslím na cestování nejlepší. A tak vítám, když můžu jet někam na výlet nebo na dovolenou. Výlety jsou přitom u nás v rodině častější, na dovolenou se většinou dostaneme týden v zimě a čtrnáct dní v létě. A při cestování nejčastěji využíváme auto.

walk

Když to shrnu, na výlety a dovolené cestuju nejraději autem. Je to pohodlné, rychlé a pro čtyři lidi už i nejlevnější - když jsem nedávno zjišťovala, kolik by naši rodinu stála cesta vlakem do Ostravy, vyšlo to skoro nastejno jako nafta do auta. Navíc auto má tu výhodu, že můžeme kdykoliv zastavit, což není možné třeba v autobuse. Jízdy autobusem moc nemusím a vyhýbám se jim, autobusem už jsem nejela, ani nepamatuju.

Jiná věc je dojíždění do práce. Tam bych auto nepoužila ani náhodou. V Praze není kde zaparkovat a kolony aut na Strakonické jsou téměř každodenní realitou. Tady je pro mě nejlepší vlak. Většinou nemívá zpoždění, doveze mě až do centra Prahy a navíc si cestou můžu číst.

Nejradši bych chodila pěšky

Zjistila jsem, že poslední dobou používám auto až moc často. A tak se snažím trochu to omezit. Když jedeme na výlet někam poblíž, vezmeme kola. Devítiletý syn ani nereptá, zato třináctiletá dcera už se začíná vzpouzet. Vždycky smlouvá, aby nemusela jet, ale u tatínka jí to málokdy projde, takže musí. A i když to nepřizná, je nakonec ráda, že si udělala pěkný výlet.

Mám tedy ráda cestování autem, vlakem i na kole, nevadí mi letadlo ani loď. Ale úplně nejradši chodím pěšky. Využívám každou možnost, kdy nemusím brát auto, a protáhnu si tělo. Kdyby záleželo jenom na mně, klidně si každý den dám deset kilometrů pěší chůze. Jenže to samozřejmě nestíhám. A tak se jen občas dostanu na nějakou delší túru, většinou s kamarády, kteří taky rádi chodí. Můj muž chození moc nemusí, ale na naší poslední túře byl taky - na konci března jsme vylezli na Sněžku. Všude byly hromady sněhu, takže to bylo docela náročné. Ale dokázali jsme to! A doteď na to vzpomínám...

Když tak o tom přemýšlím, ještě nikdy jsem nevyzkoušela let balónem. To by mohl být hezký dárek k příštím narozeninám...

A jak cestujete nejraději vy? Napište mi.

Dnešní téma: Jak nejraději cestujete?

  • Který způsob cestování máte nejraději?
  • Auto? Vlak? Autobus? Kolo? Pěší chůzi? Letadlo?
  • Nebo třeba balón?
  • A proč?
  • Máte nějakou zajímavou historku z cest?

Napište mi, těším se na vaše příspěvky. Jedna z vás získá dárek, knížku 50 výletů na rozhledny (nakl. Ikar). Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je CESTY.

roz