Prvním velkým suvenýrem, který jsem dostala v šesti letech od svojí tety a přechovávám jej dodnes, je velká mořská mušle. Na rozdíl od ní ostatní suvenýry přicházely a s léty přibývajícími i odcházely. Drobné blbůstky se prostě nikam nehodily, a vzájemnou lásku s mými bližními rozhodně neohrozilo to, že jsem jim nedala delší životnost.

Vzpomínám na doby dávno minulé, kdy jsme jako žáčci za jednu dvacetikorunu v dlani nakupovali při školních výletech v dřevěných domečcích s nápisem SUVENÝRY vyřezávané Tatry nebo miniaturu navštíveného hradu. Veliká radost při nákupu, ještě větší při darování a obrovská u obdarovaného. 
I když by se dalo s veselou zajásat, jak účinné máme dnes mikroutěrky likvidující prach v bytě (tudíž nás nadlouho zbaví i prachu ze suvenýrů), opak je pravdou. Dnes ze svých dovolenkových cest vozím rodině a přátelům rychlespotřební „suvenýry" - láhev vína typickou pro navštívenou oblast, a pokud cesta dovolí, i šišku suchého trvanlivého salámu či tvrdý sýr. Babička má ráda sladké a plechovka dobrých bonbonů je po celém světě vždycky všude k mání. Ale co s krabičkou, když v ní už nejsou bonbony? Babička ji jako suvenýr neumí vyhodit, a v malém bytečku nemá na krabičky místo. Pro babičku problém číslo jedna, a tak je nabízí po celé rodině. Pro její klid vezmu plechovku do tašky a hodím do první popelnice, kterou potkám. A propříště budu kupovat sladkosti raději v papírovém sáčku! 
Pohlednici, která až do zežloutnutí visí pod magnetkou na ledničce a připomíná druhým moji cestu, beru jako psanou samozřejmost. Posílám ji všem a ráda!

Když moje sestra před několika lety těžce onemocněla a jednu dobu trávila víc v nemocnici než doma, brala svůj pobyt jako nutnou dovolenou. Před propuštěním se stavila v místní lékárně a každému z ní přinesla suvenýr" v podobě vitaminu a léku, který se kupuje bez předpisu. K celoplošnému suvenýrku v podobě vitaminových bonbonů, který jsme dostali všichni, mi darovala Coenzym Q10 a Valetol proti bolesti hlavy, na kterou trpím. Moje dcera ještě měsíc po jejím návratu vychutnávala" šumivé sáčky s Magnéziem a švagr (její manžel) C-komplex vitaminy a Silomat - kapky proti dráždivému kašli, aby už konečně měl v noci pokoj. A koneckonců i ona se dobře vyspala.
Svým návratem do normálního života nám udělala obrovskou radost a její suvenýrky byly za celý můj život ty nejkrásnější.

Maca.M.


Díky za opravdu originální příspěvek! Vaše sestra musí mít opravdu skvělý vztah k životu a velkou vnitřní sílu.