V roli bodrého tatínka jí zdatně sekundoval Theodor Pištěk. Hráli manželský pár tak přesvědčivě, že si nezasvěcení diváci mysleli, že jsou manželé i v reálném životě. Mýlili se! Theodor Pištěk měl doma jinou kočku! Mladinkou, štíhlounkou Máňu Ženíškovou, která často hrávala jeho dcery, i když byla mladší jen o čtrnáct let. O ní jste si mohli nedávno přečíst zde.

5f6b1a58c57ddobrazek.pngNeuvěřitelné taky bylo, že ač působili věkově vyrovnaně, Antonie Nedošinská byla o plných deset let starší než její filmový „manžel“ Pištěk. Jak se vlastně k herectví dostala? Úplně jednoduché to nebylo, na rozdíl od svého hereckého partnera, který se přímo v divadle narodil. Tonička Valečková, jak se za svobodna Antonie Nedošinská jmenovala, si odmalinka přála stát se herečkou. Bohužel zpočátku narážela na nesouhlas své rodiny. Narodila se v roce 1885 na Smíchově, která se stala součástí Prahy teprve v roce 1922. Tatínek byl sice jen truhlář, ale hudebně nadaný. Zpíval dokonce ve sboru Hlahol, a tak je jasné, po kom asi dcerka zdědila talent.

Jenže v rodině měla hlavní slovo rázná maminka. A ta každému ze svých čtyř dětí nalajnovala budoucnost. Herectví podle ní nepřicházelo u Toničky v úvahu, na to prý byla málo hezká. Ovšem manuálně zručná byla, a tak jí maminka vybrala povolání švadleny.

Dcerka poslechla, v té době děti poslouchaly jinak než dnes, a vyučila se švadlenou. Ovšem tajně navštěvovala i herecké kurzy u Karla Želenského. Doma to přiznala teprve v roce 1909, ale to už měla namířeno k divadlu. Prošla několika kočovnými společnostmi a v jedné z nich se potkala se svým budoucím manželem. Jiří Nedošinský byl vášnivý ochotník, ale jinak vážený zaměstnanec banky se solidním platem a pod penzí. Do mladé Antonie, která podle dobové fotografie 5f6b1a97a4e97obrazek.pngbyla ještě štíhlá a atraktivní, se zamiloval a požádal ji o ruku. Dokonce jí nabízel, že ji finančně zabezpečí, že už nebude muset hrát.

Jenže to právě Tonička nechtěla! Když už si herectví vyvzdorovala, nechtěla si ho nechat vzít! A tak udělal Jiří z lásky k ní ohromné gesto. Vzdal se místa v bance a upsal se také divadlu. Kočovný život brzy manželé opustili, získali angažmá ve Švandově divadle a poblíž se jim podařilo najmout i byt. Do práce to neměli daleko, takže paní Antonie hravě kromě divadla zvládala i domácnost. I když se říkalo, že paní Nedošinská neměla děti, nebyla to pravda! V manželství s Jiřím se jí narodila dcera Jiřinka, na niž se zcela upnula po smrti svého milovaného manžela. Zemřel totiž nečekaně v roce 1923 v pouhých 43 letech. Antonie se už nikdy nevdala, památce svého muže zůstala věrná.

Brzy se Antonie Nedošinská prosadila i ve filmu. Debutovala v roce 1916 v němém filmu Zlaté srdéčko a pak už se ve filmu objevovala pravidelně. Uvádí se, že natočila skoro stovku filmů, z toho 38 němých. Po smrti manžela to byla nakonec nevyhnutelná nutnost, hraní bylo jediným zdrojem obživy. Nežila si špatně, ale žádné horentní honoráře nedostávala. V roce 1928 získala angažmá v Národním divadle, hostovala ale rovněž v dalších divadlech, např. na Kladně, v Plzni či Na Vinohradech.


Ukázka z filmu Pokušení paní Antonie

Přechod ke zvukovému filmu jí nečinil žádné problémy. To už se usadila v rolích maminek, laskavých i rázných, hospodyň či bytných. S Theodorem Pištěkem vytvořila manželskou dvojici poprvé v roce 1933. Hereckou kariéru pověsila na hřebík v roce 1940, poslední její protektorátní film měl premiéru v roce 1941. Vyděsila ji totiž zpráva, že jejím velkým fanouškem je K. H. Frank. Měla obavy, že by musela točit německé filmy, a tak se raději stáhla do ústraní. Přestala hrát a starala se jen o svou dceru a jejího manžela, od nichž se dočkala i vnoučátek. Byla skvělá kuchařka, kromě toho pilně háčkovala a vyšívala ubrusy a gobelíny.
5f6b1acc7845aobrazek.png
5f6b1b14e7f36obrazek.png
Foto: Youtube


Po válce se na stříbrném plátně objevila už jen jednou – v roce 1947 ve filmu Čapkovy povídky, opět samozřejmě s Theodorem Pištěkem. Jenže budovatelská doba roztomilým paňmaminkám a pantatínkům nepřála. Na veřejnosti se objevovala sporadicky. Měla nemocné srdce, a tak většinu času trávila v lázních v Poděbradech. Tady také v roce 1950 dostala infarkt, kterému podlehla. Bylo jí 65 let…

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama