Prázdniny skončily. Děti se vrátily z táborů a od babiček zpátky domů a vy se bojíte, že se to stane zase. Přijdete z práce a najdete svého potomka, jak sedí u počítače… Naštěstí existuje způsob, jak s tímto zvykem bojovat. Knížky.

Že nevěříte, že by dnešní děti mohla zaujmout papírová kniha? Ale ano, záleží jen na správném výběru. Současní „teens“ totiž čtou trochu něco jiného, než jsme četly my... Chcete vědět, o čem populární knihy pro mládež většinou jsou?

Pro dívky ve věku od dvanácti let:

Kiera Cassová - Selekce

Dívka America Singerová žije v budoucnosti, v na první pohled pohádkové zemi Illea. Obyvatelstvu Kiera Cassová - Selekcevládne vlídně královská rodina, která bydlí v nádherném paláci a pořádá úžasné plesy. Jediný problém je, že zemi sužuje chudoba, a obyvatelstvo rozdělené na kasty se bouří. America je pátá, to znamená, že na tom je ještě docela dobře, ale o nějakém blahobytu by si mohla nechat zdát. Její milý je ale šestý - a America ví, že budoucí život s ním by byl skutečný boj.

Když král vyhlásí nový ročník Selekce - reality show, ve které si princ vybere svoji budoucí nevěstu - America se nechce přihlásit, ale nakonec ji rodina a přátelé přemluví. Nikdo nečekal, že se dostane do užšího výběru. America sice nechce princovo srdce, ale chce změnit zemi k lepšímu - proto musí využít každou chvilku strávenou v paláci.

  • Proč zaujme i vaše dítě? Tahle knížka vznikla spojením pohádkové Popelky a americké reality show The Bachelor, ve které si „nápadník“ vybírá ze skupiny žen svou nastávající. V knížce nechybí napětí, protože vás zajímá, kdo vypadne dříve, romantika a boj za lepší budoucnost.

Kniha má další pokračování - Elitu a První. Pokud se ale nechcete pouštět do třídílné série, pořád je tady další možnost - nedávno vyšla Dcera, nový příběh ze světa Selekce. Ovšem pozor - když se někdo rozhodne číst rovnou Dceru, přijde o překvapení, kdo tedy Selekci vyhrál.

Jenny Hanová - Všem klukům, které jsem milovala

Lara Jean je normální vzorná středoškolačka, která má ale jeden zvyk, naJenny Hanová - Všem klukům, které jsem milovala který trošku doplatí. Vždycky, když se jí líbí nějaký kluk, napíše mu milostný dopis, ve kterém popíše všechny své pocity a myšlenky. Dopis dá do obálky a schová si ho do staré krabice na klobouky. Tím je její láska vyléčena a nemusí se bát zklamání nebo odmítnutí.

Problém nastane v okamžiku, kdy jednoho odpoledne zjistí, že její krabice na klobouky je pryč... a stejně tak její dopisy. A když ji pak kluci na chodbě začnou zastavovat a ptát se, co to mělo znamenat, musí hodně věcí vysvětlovat.

  • Proč zaujme i vaše dítě? Příběh není zaměřen jen na jednu věc, jako většina moderních knížek. Příběh Lary Jean má mnoho vrstev - kromě milostných dopisů a jejích vztahů s kluky jde i o odloučení od blízkých příbuzných a přátel, dávné křivdy a rodinné vztahy. Kromě pohledu Lary Jean vidíme i pohled její mladší sestřičky Kitty, jež tomu všemu dodává magický rozměr.

Pokud se knížka zalíbí, nedávno vyšel i druhý díl s názvem P.S. Stále tě miluju, ve kterém příběh pokračuje a stáčí se novým, nečekaným směrem.

Pro chlapce ve věku od dvanácti let (ale vhodné i pro dívky):

Ursula Poznanski - Erebos

Chlapec Nick pozoruje, že se spolužáky se děje něco divného. Všichni jsou tajnůstkářští a pořád majíUrsula Poznanski - Erebos něco na práci. Potom se mu do ruky dostane tajemné CD, na kterém je hra Erebos.

Vypadá to jako jednoduchá hra, ale čím dál víc Nickovi začne připadat, že ta hra je snad živá. S Nickem komunikuje a jako by mu byla šitá přesně na míru. Nick si buduje závislost, a když mu hra oznámí, že pro ni musí udělat něco ve skutečném životě, aby mohl hrát dál, Nick to udělá. Ale pak mu to začne docházet... pokud tohle udělají všichni, co vlastně na tomhle světě provedou?

O co hře jde? Kdo ji vytvořil? A podaří se Nickovi porazit Ortolana, hlavního záporáka ve hře?

  • Proč zaujme i vaše dítě? I když to na první pohled nezní tak zajímavě, kniha je velmi čtivá a originální. Nick bojuje s elfy a dalšími nepřirozenými bytostmi, ale není to fantasy, protože se to všechno odehrává jen v počítačové hře, kterou Nick hraje. Ursula Poznanski je mistryně napětí a konec této knihy zaručeně všem vyrazí dech.

Tato kniha sice nemá pokračování, ale stejně tak napínavá kniha je Saeculum od též autorky. I když i tato kniha má své kouzlo, doporučují mladí čtenáři začít Erebosem.

Přečtěte si také

Reklama