60c9eafba2877cl.jpg
Foto: Shutterstock

Podle organizace Sleep Foundation některé výzkumy uvádějí, že se s nespavostí potýká až 30 % dospělých, jiné ovšem odhadují, že je to až 60 %. V obou případech jde ovšem o nezanedbatelné množství lidí, kteří každý den ulehají do postele a dlouhé minuty i hodiny se jen převalují ze strany na stranu.

Uživatelka sociální sítě TikTok jménem Shapla Hoque nedávno vyzkoušela tip, který se rychle stal virálním. Podle něj má odvar z ledového salátu způsobit, že člověk, který ho vypije, začne být ospalý.

Postup je jednoduchý. Shapla na videu vzala několik omytých salátových listů, dala je do hrnečku, zalila vroucí vodou a nechala několik minut louhovat. Odvar následně zcedila a vypila. Podle jejích slov se během chvíle skutečně cítila ospale.

salat.jpg
Foto: Shutterstock

Na virální video reagoval na svém TikToku lékař Brian Boxer Wachler, který připustil, že salát může skutečně usínání usnadnit. Naznačuje to studie publikovaná v roce 2017. Předmětem zkoumání ovšem nebyli lidé, ale myši. V salátu (nejvíce ovšem v tom římském) je obsažena látka lactucin, která uklidňuje nervy, zmírňuje stres a má sedativní účinky. Když byla podána myším, prodloužila se doba jejich spánku.  

Zdroj: Journal of Ethnopharmacology, TikTok Shapla Hoque, TikTok Brian Boxer Wachler

Reklama