E123 - Amarant ( Cl potravinářská červeň 9)

Patří do skupiny azobarviv, má červenou a červeno-modrou barvu a vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu. Podle zákona může být použita pouze pro barvení aperitivních vín, lihovin, alkoholických nápojů, rybích jiker a mlíčí, ale občas se objeví i v jiných výrobcích. Mimo to je používán také v psích krmivech a kosmetice.

„Při vyšších koncentracích existují podezření, že je látka karcinogenní. Dále může způsobit poruchu plodnosti, vyvolat horečky, astma. V řadě zemí je proto zakázána,“ uvádí spolek FÉR potravina.

E952 - Cyklamáty

5b4dc1052aabfobrazek.pngPoužívá se jako umělé sladidlo a je vyráběn synteticky přidáním hydroxidu sodného nebo vápenatého (louh) do cyklohexylaminu, který se používá jako přípravek proti hmyzu a korozi, nebo při výrobě plastů. Na pozoru se před ním mějte v nealkoholických nápojích, potravinách pro diabetiky a nízkoenergetických potravinách.

„Bylo zjištěno, že mohou u pokusných krys způsobit rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace a poškození varlat. V těle se cyklamáty přeměňují na cyklohexylamin, který může způsobit záněty močového měchýře. Další studie však toto tvrzení nepotvrdily, proto je názor na cyklamáty takový, že sami o sobě rakovinu nezpůsobují, ale možná mohou zvyšovat účinky ostatních karcinogenů. Bylo totiž zjištěno, že používání směsi cyklamátů se sacharinem, vyvolalo vyšší výskyt rakoviny močového měchýře. V USA je použití látky zakázáno,“ varuje spolek FÉR potravina.

E133 - Brilantní modř FCF ( Cl potravinářská modř 2)

Pokud holdujete výrazně modrým potravinám a nápojům, pozor na toto syntetické barvivo vyráběné z uhelného dehtu. Barví se s ním limonády, sladkosti, zmrzliny, cukrovinky, pekařské výrobky, cereálie nebo pudinky.

„Studie prováděné na krysách zjistily výskyt zhoubných nádorů v místě injekčního vpichu nebo po požití. Byly zaznamenány případy toxické povahy barviva na pacientech - v případech, kdy mělo barvivo posloužit k diagnostice aspiračních funkcí pacientů, bylo objeveno, že zabarvuje moč, fekálie i pokožku. S tím byly spojené i negativní účinky jako pokles krevního tlaku, vznik metabolické acidózy nebo smrt. Vzhledem k povaze výzkumů, kdy pacienty tvořili pouze dobrovolníci, nelze přesně říci, jaké procento barviva se opravdu do těla vstřebává. Na pozoru by však měli být zejména lidé citliví na aspirin. Může způsobit astma, kopřivku či jiné alergické reakce,“ upozorňuje spolek FÉR potravina.

E124 - Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7, Košenilová červeň A)

Červené barvivo patřící mezi azobarviva je vyráběno synteticky z kamenouhelného dehtu. Najdete ho v některých kečupech, cukrovinkách, marmeládách, pudinzích, žvýkačkách, mléčných výrobcích, limonádách, zmrzlinách, kompotovaném ovoci či dokonce v rybích výrobcích. V některých zemích včetně USA není povoleno.
5b4dc1c7b2a79obrazek.png„Může způsobit astma, horečky a na pozoru by měli být zejména lidé citliví na aspirin. Na základě dlouhodobých studií na krysách a myších existuje podezření, že se jedná o karcinogen. U dětí může vyvolat či zhoršovat hyperaktivitu. Tato informace musí být uvedena na obale výrobku E 124 obsahující,“ uvádí  spolek FÉR potravina.

E210 - Kyselina Benzoová

Tento konzervant získávaný synteticky ropnou frakcí benzenu, kyseliny sírové a oxidu uhličitého má v potravinách zabránit šíření plísní a bakterií. Proto se používá, kam jen se podíváte. K ošetření některého ovoce, ořechů, čokolády, sýrů, margarínů, kečupů, oliv, vína, zmrzlin, polévek, koření, žvýkačkách a tak dále.

„Většina lidí snáší kyselinu benzoovou zcela bez problému. U citlivých osob však může po požití nadměrného množství látky dojít k mírnému podráždění kůže, vzniku hyperaktivity, zhoršení pozornosti, alergické reakci jako je astma, kopřivka, červené oči, vyrážka (především u osob citlivých na aspirin). K těmto tvrzením o škodlivosti existují důkazy z praxe. Lidé s chronickou kopřivkou či chronickou rýmou by se měli vyvarovat konzumaci nejen kyseliny benzoové ale i jejích solí. Podle výzkumů na zvířatech bylo zjištěno, že požití kyseliny benzoové není pro zvířata prospěšné,“ zmiňuje spolek FÉR potravina.

Jaká jsou další nebezpečná éčka? Podívejte se na následující rychlý přehled níže v tabulce. Pro více informací navštivte web spolku Fér potraviny.

NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ „ÉČKA“
Seznam v Česku povolených látek sestavený spolkem FÉR potravina.
E110 Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3)
E120 Košenila, kyselina karmínová, karmíny
E123 Amarant ( Cl potravinářská červeň 9 )
E124 Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7, Košenilová červeň A)
E132 Indigotin ( Cl potravinářská modř 1, Indigocarmine )
E133 Brilantní modř FCF ( Cl potravinářská modř 2 )
E155 Hněď HT ( CI potravinářská hněď 3 )
E210 Kyselina Benzoová
E220 Oxid siřičitý
E221 Siřičitan sodný
E222 Hydrogensiřičitan sodný
E223 Disiřičitan sodný
E224 Disiřičitan draselný
E226 Siřičitan vápenatý
E227 Hydrogensiřičitan vápenatý
E228 Hydrogensiřičitan draselný
E249 Dusitan draselný
E250 Dusitan sodný
E284 Kyselina boritá
E285 Tetraboritan sodný (Borax)
E312 Dodecylgallát
E319 Terciální butylhydrochinon (TBHQ)
E620 Kyselina l-glutamová
E621 L-glutaman sodný
E622 Glutaman draselný
E623 Glutaman vápenatý
E624 Glutaman amonný
E625 Glutaman hořečnatý
E951 Aspartam
E952 Cyklamáty
E954 Sacharin a jeho soli

Že si všechna ta „éčka“ nejste schopni zapamatovat a rádi byste měli přehled i o dalších, až půjdete nakupovat? Stáhněte si zdarma do mobilního telefonu aplikaci spolku FÉR potravina a pak už jím jen načtěte čárový kód dané potraviny. Během okamžiku vám dá všechny potřebné informace. Více ZDE.

Čtete také:

Uložit

Reklama