Jako dojít na vrchol světa 

Pokud byste dokázali navštívit všech deset nejnáročnějších hradů v České republice, zdolali byste celkem přes 3 400 výškových metrů. Když použijeme vedle Everestu přirovnání z tuzemských končin, je to jako čtyřikrát vyjít z Pece pod Sněžkou Obřím dolem na naši nejvyšší horu. 
Do žebříčku nejvýše položených míst se dostaly hrady z různých koutů České republiky. Předpokládali jsme, že index top 10 obsadí dva či tři hornaté kraje. Po sestavení žebříčku jsme ale zjistili, že lidé ve středověku nacházeli pro hrady místa s výrazným převýšením po celém území. Nejnáročnější hrady se většinou tyčí 200 až 300 metrů nad okolní krajinou.

Ve výběru najdete některé známé památky, ale často i místa, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. „Středověké hrady nám nabízí pohled hluboko do minulosti, do myšlení lidí ve středověku až novověku a na jejich hmotnou kulturu. Naše země je na hrady velmi bohatá. Na území České republiky se nachází více než tisíc hradů, z nichž mnoho bylo později upraveno na zámky, a také neobyčejně vysoký počet tvrzí a objektů na velmi nejasné hranici mezi hradem a tvrzí. V každém kraji je tak možné najít lokality něčím jedinečné a výjimečné,” upozorňuje Josef Hložek. 

64ca5b5332df9image.png
Foto: Shutterstock

Kde si dáte nejvíce do těla? 

Největší fušku jednoznačně představuje šumavská hora Ostrý. Není divu, stával tu nejvýše položený hrad na našem území. Z nejbližší vsi Hamry vede k pozůstatkům hradu cesta dlouhá 6,5 kilometru a nastoupáte při ní 696 výškových metrů, tedy asi 230 pater. Z královského strážního hradu z konce 13. století, který byl součástí linie mocenských opěrných bodů na vrcholcích Šumavy, se dochoval příkop vylámaný do skály. Na vrcholu vás ale čeká bonus: protože jde o místo na hranicích s Německem, najdete tu pravou bavorskou hospodu. 

Také česká dvojka, Ralsko v Libereckém kraji, vám dá zabrat. Z Mimoně k němu ujdete 4,9 km a vystoupáte celkem 413 výškových metrů neboli 138 pater. Hrad se na dominantním kopci tyčí již od 13. století. V roce 1426 se o jeho dobytí marně pokoušeli husité, o devět let později ale uspěli a v roce 1505 už byl hrad pustý. 

Třetí nejnáročnější výstup najdete na Rabštejně u Rýmařova v Olomouckém kraji. Dostanete se k němu po udolání 316 výškových metrů na cestě z Bedřichova dlouhé 2,7 km. Tento nejvýše položený hrad na Moravě pochází z přelomu 13. a 14. století. Za husitských válek byl oporou kališníků. Potom zpustl, ale za třicetileté války jej ještě využívali Švédové. 

image.png
Foto: Kláštorná Kalcia

Další náročné výstupy

  1. Vítkův hrádek (Jihočeský kraj) – trasa 7,3 km, stoupání 314 m
  2. Zubštejn (Vysočina) – trasa 3,9 km, stoupání 309 m
  3. Obřany (Zlínský kraj) – trasa 2,8 km, stoupání 292 m
  4. Koberštejn (Olomoucký kraj) – trasa 3,2 km, stoupání 289 m
  5. Bezděz (Liberecký kraj) – trasa 3,5 km, stoupání 271 m
  6. Buchlov (Zlínský kraj) – trasa 3,8 km, stoupání 258 m
  7. Děvičky (Jihomoravský kraj), trasa 2,4 km, stoupání 254 m

Zdroj: Ivana Minarič, brand manažerka Kláštorná Kalcia, Josef Hložek z Katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, MUDr. Marie Skalská, lékařka Pro Fit Institutu, Kofola

Reklama