Nejmenší kardiostimulátor na světě, Micra® Transcatheter Pacing System (TPS), obdržel evropský certifikát CE (Conformité Européenne) a bude tak moci být implantován pacientům v Evropě. S desetkrát menšími rozměry oproti tradičním kardiostimulátorům představuje Micra TPS nejmodernější stimulační technologii. Přístroj je totiž dostatečně malý na to, aby jej bylo možné umístit pomocí katetru přímo do srdce. Díky tomu je zákrok minimálně invazivní.

Ve srovnání s běžnými kardiostimulátory nevyžaduje nový kardiostimulátor o velikosti větší vitamínové kapsle použití drátků (elektrod), ale připevní se k srdci pomocí malých zoubků. Impulzy pak předává srdci prostřednictvím elektrody umístěné na těle kardiostimulátoru.

Při implantaci přístroje Micra TPS není nutné vytvářet podkožní chirurgickou kapsu. Tím jsou minimalizována rizika možných komplikací. Ani není vidět, že má pacient nějaké zařízení.  Při své velikosti je Micra TPS plně soběstačným kardiostimulátorem nabízejícím pacientům nejmodernější stimulační technologii. 

Kardiostimulátor připevněný přímo k srdeční stěně lze v případě potřeby snadno přemisťovat nebo jej zcela odstranit. Zařízení dokáže přizpůsobit svou aktivitu momentální tělesné zátěži pacienta. Rovněž je možné podstoupit s ním vyšetření magnetickou rezonancí, pacientovi tak nebrání v přístupu k nejmodernějším zobrazovacím metodám. Ačkoli baterie umístěná uvnitř kardiostimulátoru Micra TPS má miniaturní rozměry, odhaduje se její životnost na deset let.

kardiostimulátor

Kardiostimulátor Micra TPS získal známku CE na základě výsledků prvních šedesáti pacientů v rámci čtvrtletního celosvětového klinického testování Medtronic Micra TPS Global Clinical Trial. Testování bude pokračovat vyhodnocením bezpečnosti a účinnosti technologie. K účasti na výzkumu je zapsáno 780 pacientů z přibližně 50 zdravotnických center ve 20 zemích, včetně české Nemocnice Na Homolce. Výsledky studie byly poprvé představeny v květnu na Výročním setkání Společnosti pro srdeční rytmus (Heart Rhythm Society's 2015 Annual Scientific Sessions).

Naše týmy pracovaly roky na tom, aby posunuly technická omezení a výrobní možnosti. Podařilo se to zmenšením zdravotnických zařízení o více než 90 % a neustálou inovací existujících technologií,“ říká Brian Urke, viceprezident a hlavní manažer Cardiac Rhythm and Heart Failure's Brady, jež je součástí divize Cardiac and Vascular Group ve společnosti Medtronic. „Věříme, že naše investice do výzkumu změní péči o nemocná srdce a poskytnou více možností, jak zlepšit zdravotní stav pacientů se srdečními chorobami,“ dodává. 

Kardiostimulátor pomáhá obnovovat a stimulovat srdeční rytmus vysíláním elektrických signálů přímo do srdce. S více než milionem implantovaných kardiostimulátorů ročně je stimulační terapie nejčastější metodou léčby pomalého srdečního rytmu, tzv. bradykardie.1 Vzhledem k tomu, že Micra TPS stimuluje jednu (pravou) srdeční komoru, je vhodná pro pacienty využívající jednodutinovou stimulaci.

Ve spolupráci s předními klinikami a vědci z různých částí světa Medtronic nabízí nejširší spektrum inovativních zdravotnických technologií pro chirurgickou léčbu kardiovaskulárních chorob a srdečních arytmií. Společnost nabízí produkty a služby přinášející klinický a ekonomický užitek poskytovatelům a příjemcům zdravotní péče po celém světě.

O společnosti Medtronic

Společnost Medtronic (www.medtronic.com) se sídlem v Dublinu je celosvětový lídr v oblasti zdravotnických technologií – přístrojů, které zmírňují bolest, napomáhají uzdravení a prodlužují život milionům lidí po celém světě.

1 Mond HG, Proclemer A. The 11th world survey of cardiac pacing and implantable cardioverter-defibrillators: calendar year 2009 -- a World Society of Arrhythmia's project. Pacing Clin Electrophysiol. 2011 Aug; 34(8):1013-27.

Reklama