Tančící dům

Na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí najdeme jednu z nejzajímavějších budov v Praze. Tančící dům leží na pravém břehu Vltavy a představuje slavný taneční pár – Freda Astaira a Ginger Rogers. Jeho stavba byla dokončena v roce 1996, a ačkoli ihned získala prestižní ocenění amerického časopisu Times za design roku, především laickou veřejností nebyl přijat nijak vstřícně.

649c1dc7b3074obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud byste se rádi pokochali výhledem přes řeku na Pražský hrad či Národní divadlo, můžete navštívit v nejvyšším patře budovy Glass Bar se střešní terasou, která vám tento výhled umožní. Kromě toho se zde také pořádají různé akce. Terasu je možné navštívit každý den od 10:00 do 22:00.

Střecha Radost

Také Dům Radost umožňuje vstup na svou střechu. Dříve nazývaný Dům odborových svazů a původně palác Všeobecného penzijního ústavu se nachází na pražském Žižkově. Tato funkcionalistická budova byla postavena už v roce 1934 a nyní zde naleznete restauraci, kavárnu, kino nebo kanceláře k pronájmu.

Strecha-radost.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem Střecha Radost

Střešní sezóna byla tento rok zahájena již v květnu a nyní se sem můžete každý den od 12 hodin vypravit. Vzhledem k tomu, že se ale program na střeše Radosti jen hemží různými akcemi, je lepší si předem zjistit, co se zde v daný den koná. Často zde probíhají například vystoupení stand-up komiků či slamerů. Pokud se ale rozhodnete vyrazit sem ve středu či pátek, nic nezkazíte.

Národní zemědělské muzeum

Další funkcionalistickou budovu, tentokrát Národního zemědělského muzea, naleznete na Praze 7. V letech 2015 až 2020 prošla tato budova rekonstrukcí a v současné době jsou zde k vidění mimo jiné expozice, které mapují jednotlivá odvětví zemědělství.

649c1eac65df7obrazek.png
Foto: LenkaMartinka, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Unikátní koncept je nyní ovšem také na střeše muzea. Nachází se zde totiž expozice Živá zahrada výhledů, kde kromě nezapomenutelného výhledu na Prahu naleznete také včelí úly či políčko se zemědělskými plodinami. Toto políčko se v čase proměňuje a plodiny se na něm obměňují podle ročního období.

Vítkovský památník

Národní památník na Vítkově je jednou z dominant moderní Prahy a také národní kulturní památkou. Nedílnou součástí tohoto památníku je pak plastika Jana Žižky, která je největší plastikou ve střední Evropě.

649c1f2b4ef81obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kromě stálé expozice, která je věnována moderním dějinám naší země, zde navíc naleznete vyhlídkovou terasu na střeše budovy. Na tuto terasu si dojedete pohodlně výtahem a naskytne se vám pohled na Žižkov, Nové Město, Hradčany a Petřín, Karlín, Palmovku a také Letnou. Navíc můžete posedět v místní kavárně. Otevírací doba je zde od 10:00 do 18:00, a to od středy do neděle. Vyhlídku můžete navštívit po celý den, nejpozději však 30 minut před koncem otevírací doby. 

Zdroj info: informujiidnesczechtheworlddumradostnzm, nm, kudyznudy, wikipedia 

Čtěte také: 

Reklama