První vinařské sdružení na Moravě ´Aliance V8´, zaměřující se na původ hroznů a vysokou kvalitu přívlastkových vín, vybralo nejlepších osm vín, která budou představena široké veřejnosti během speciální „road show“ pořádané od května do října 2014 v osmi velkých městech České republiky.

vina

Startovalo se 22. května v Karlových Varech, pokračovalo 29. května v Českých Budějovicích a tour bude končit 21. října v Brně. Vína patří k absolutní špičce ve stávající tuzemské nabídce. O tom ostatně svědčí téměř devadesátibodové hodnocení, které vítězná vína z V8 v anonymní degustaci obdržela.

Více informací o místech a prezentacích je k dispozici na www.8v.cz.

Aliance vinařů V8 byla založena v roce 2006 a sdružuje vinařství, která připravují přívlastková vína výhradně ze svých hroznů na nejlepších vinicích Jižní Moravy. Originalita a původ je tím hlavním, co jednotlivé vinaře spojuje již 8 let. Je to první a zatím jediné sdružení tohoto druhu v České republice. Zároveň se jedná o marketingové spojení nejvíce si konkurujících vinařství.

Během spanilé jízdy po České republice s pomyslným vrcholem právě v pražském kultovním hotelu Alcron, se však nebude ochutnávat jen nejlepších osm vín z V8, neboť každé ze šesti vinařství bude prezentovat svá další vynikající vína. Vstupné na degustaci činí 290 korun při e-mailové rezervaci, případně 350 korun bez ní. Tato částka zahrnuje degustaci na 60 vzorků vín, malé občerstvení a současně i kvalitní vinnou sklenici s logem V8 z italské sklárny Luigi Bormioli, kterou si každý návštěvník po degustaci odnese na památku domů. Všechny degustace navíc probíhají za osobní účasti majitelů, sklepmistrů či sommelierů jednotlivých vinařství v odpovídajících prostorách hotelů a restaurací v jednotlivých městech.

vina3

A jaká vína z V8 jsou v letošním roce nejlepší?

„Nejvíce bodů získala vína Ryzlink rýnský z Nového Vinařství a  Pálava ze Sonberku, a to shodně 89 bodů. Jen o dvě desetiny méně obdržela slámová Frankovka od Marcinčáka,“ představuje tři nejvýše hodnocená vína Vladimíra Mrázová z Vinařství Sonberk. Vína byla bodována  anonymně, mezinárodním stobodovým systémem. Aliance V8 se letos poprvé rozhodla také pro společný prodej osmi nejlepších vín v dárkové dřevěné kazetě. Dárková kazeta vhodná i na Vánoční trh je k dispozici exkluzivně na jednotlivých vinařstvích a na www.8v.cz.

Aliance V8 vznikla s cílem podpořit výrobu a propagaci kvalitních moravských vín. Současní členové V8 jsou Vinařství Kolby, Víno Marcinčák, Nové Vinařství, vinařství Sonberk (které bylo vyhlášeno Nejlepším vinařstvím roku 2013),   Vinařství Volařík. Novým členem je vinařství Krásná Hora ze Starého Poddvorova, které do Aliance vstoupilo letos na jaře. Všichni členové V8 dodržují velmi přísná pravidla výroby. Vinařská aliance V8 navíc nechává svá vína pravidelně testovat významnými vinařskými odborníky, členy světově proslulé instituce Master of Wine, kteří vína ve slepé degustaci ochutnají a posoudí jejich kvalitu i schopnost obstát v mezinárodní konkurenci.

vina2

„Při popularizaci moravského vína v zahraničí by bylo jedno vinařství finančně slabé a kvůli omezenému záběru také méně zajímavé. Naopak V8 je dnes dostatečně velká a silná, aby obsáhla všechny typy a styly vína, které se u nás připravují, a současně udržela jejich špičkovou kvalitu. Tím je mimořádně zajímavá pro tuzemské i zahraniční distributory a obchodníky s vínem,“ vysvětluje další význam Aliance V8 Petr Marcinčák.

Následující degustace Aliance V8:

Pardubice – Hotel Zlatá Štika 4. 9. 2014

Ostrava – Clarion Congress Hotel Ostrava – 25. 9. 2014

Olomouc – Clarion Congress Hotel Olomouc – 9. 10. 2014

Brno – Hotel International – 21. 10. 2014

 Zdroj: tisková zpráva

Reklama