Vojenský výcvikový prostor Boletice byl zřízen v červnu roku 1950. Od té doby byl trvale nepřístupný veřejnosti a sloužil pouze výcviku vojenských jednotek. Dnes jsou však okrajové části vojenského prostoru otevřeny pěším turistům, cyklistům a jezdcům na koních. Vyznačeno je tu na 75 kilometrů pěších turistických tras a 95 kilometrů cyklotras, a to už stojí za návštěvu.
5f55ffc3a27baobrazek.png

Výhled až do Alp

Na území vojenského újezdu se tyčí nejvyšší hora Želnavské hornatiny – Knížecí stolec. Na jeho vrcholu, ve výšce 1 236 metrů a na místě bývalé podobné dřevěné prvorepublikové stavby, stojí nová šestimetrová dřevěná rozhledna. Ta nabízí výjimečný pohled na okolní přírodu a panenské lesy. Za dobrého počasí lze odtud spatřit i Alpy. Pokud sem vyrazíte s dětmi, nezapomeňte si s nimi do turistického deníčku přidat otisk razítka. Najdete ho přímo na rozhledně.

Kostel svatého Mikuláše

Románský kostel z poloviny 12. století je památka, kterou by ve vojenském prostoru čekal jen málokdo. Kostel sloužil místnímu převážně německojazyčnému obyvatelstvu. Z původní budovy se dochovala věž se dvěma patry sdružených oken a západní část lodi. Postupná obnova kostela trvá dodnes, ale o víkendech a svátcích je volně přístupný.

Památky UNESCO

Pokud byste v objevování památek chtěli pokračovat, odskočte si z prostoru Boletic do nedalekého Českého Krumlova. Jeho historické jádro patří mezi mimořádné architektonické skvosty. V dnešní pandemické době je ve městě mnohem méně zahraničních turistů, proto je návštěva pro domácí velkou výzvou.
5f55ffce8deb0obrazek.png
A pokud by byl na vás Český Krumlov přece jen trochu rušný, popojeďte na další jihočeské místo. Mezi památky UNESCO totiž patří i vesnice Holašovice. Na seznam UNESCO byl zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek. Ty jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi, což spolu s dochovaným štukovým dekorem (takzvané lidové nebo selské baroko) na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Komplex čítá 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Najdete tu nejen výstavné statky se špýchary, stodolami, maštalemi a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku.

Do ZOO, nebo na koupačku?

Budete-li už mít chození po památkách až nad hlavu, zrelaxujte návštěvou některého ze zooparků regionu. Jeden najdete přímo v Hlubové nad Vltavou. Zdejší ZOO chová přes 300 druhů zvířat a má rozlohu více než 4,5 hektaru. Další zoologickou zahradu můžete navštívit třeba ve Dvorci u Borovan. Je nejjižněji položeným zařízením svého druhu u nás a současně jedním z nejmenších. Její rozloha činí pouhých 6 hektarů. Stala se ovšem domovem tří stovek zvířat stovky druhů zejména z afrického kontinentu.

A ozve-li se Afrika nejen z ohrady, ale i z nebe v podobě tropického počasí? Pamatujte, že na Lipno je to vždy co by kamenem dohodil.

Během ku zdraví i na pomoc druhým
5f55ffdc73e28obrazek.png

Zpátky ale do boletických lesů. Stezkami protkaná oblast nabízí další příležitost k vyžití. Zkraje září se tu koná jeden ze závodů běžecké série Běhej lesy a poběží se v noci. Nabídne atmosféru potemnělého lesa i trasu vedoucí po hranici vojenského újezdu a šumavského revíru. Start je 12. září od rybníku Olšina, který díky své nadmořské výšce patří k nejvýše položeným rybníkům v Čechách a nachází se ve stejnojmenné obci u Horní Plané. Součástí akce je i VoltaRUN, nesoutěžní běh či chůze pro malé i velké, pro doprovod závodníků, hendikepované nebo pro ty, kteří si zatím na klasické trasy seriálu Běhej lesy netroufnou. Každý, kdo se závodu zúčastní, zároveň pomůže Barušce s postižením pohybového aparátu. Zapojte se také. Pomáhat pohybem je radost. Více informací i registrace na webu Behejlesy.cz/voltarun.
5f55fff6d4728obrazek.png

Pozorně si přečtěte příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Voltaren Forte 20 mg/g gel, Voltaren Emulgel 10 mg/g gel, Voltaren 140 mg léčivá náplast jsou léky k vnějšímu použití. Voltaren Rapid 25 mg měkké tobolky, Voltaren Actigo Extra 25 mg obalené tablety jsou léky k vnitřnímu užití. Obsahují diklofenak. Hřejivá náplast VoltaTherm je zdravotnický prostředek.

V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, mail: cz.info@gsk.com. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na: cz.safety@gsk.com. Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK. © 2020 skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence.

Reklama