Zakoupením suvenýru si obvykle chceme symbolicky prodloužit dovolenou, a uchovat si tak atmosféru příjemných dní po zbytek roku. Podobné je to pak s věcmi, které kupujeme někomu jako dárek. Měly by co nejvíc přibližovat chvíle, které jsme zažili, a bylo nám při nich hezky.

Pokud si chcete domů přivézt hezkou vzpomínku na oblíbené Chorvatsko, neuděláte chybu, když sáhnete po něčem, co se dá sníst nebo vypít. Suvenýry v podobě různých tácků, hrníčků a jiných dekorací jsou stejně vyrobené v Číně. A to si přece z krásného jadranského pobřeží vozit nebudeme.

Crno vino a spol.

K chorvatské pohodě patří samozřejmě víno. Vyhlášená jsou červená vína z poloostrova Pelješac a ostrovů Hvar a Korčula, kde sluníčko hrozny nabíjí k vaší spokojenosti. Zapamatujte si pojmy dingač, plavac, ale k dostání je samozřejmě také klasika jako merlot. Z bílých je pak lahodná graševina (vlašský ryzlink).

Vína

Prošek

Pojmem, který se v této oblasti skloňuje s chutí, je také desertní víno z Dalmácie - prošek, jenž se vyrábí z vinných hroznů, které se nechávají na keřích zaschnout.

Cezar

Dalším typickým chorvatských alkoholickým nápojem je vinjak, jehož tradiční výrobní postup je obdobný jako u francouzského koňaku. Už generace našich rodičů a prarodičů si vozila z bývalé Jugoslávie značku Cezar. Změnila design lahve, ale chuť snad zůstává...

Pálenka

Dárkem či vzpomínkou, které prohřejí chladné české zimní večery, je pak bezesporu místní tvrdý alkohol. Oblíbená je pálenka z hroznů (loza, též lozovača). Mým favoritem je pálenka z hrušek kruškovica. Překládat asi není třeba názvy dalších vhodných suvenýrů - šljivovica a orahovica.

  • V tomto místě bych ráda připomněla velmi příjemný zvyk některých restaurací podávat panáčka pálenky po jídle pro dobré trávení. I když to není úplně můj šálek čaje, ehm, alkoholu, musím říct, že k bezproblémovému zažívání to vždy u mě posloužilo. A to je chorvatská kuchyně na můj vkus docela mastná. Doma bych takové jídlo asi nesnědla..

Pršut

Pokud zastáváte teorii, že nejlepší zelenina je maso, pak se nezapomeňte poohlédnout po místní specialitě. Pršut je dědictví po Benátčanech, a proto ta shoda s italským prosciutto. Chutná výtečně a večírek po návratu v sestavě vy, pršut a víno prostě nemůže skončit fiaskem.

Chorvatsko

Olivový olej

Náš výčet by nebyl kompletní, kdyby chyběl olivový olej. Nejlepší je koupit jej přímo od místních. Když je kvalitní panenský, není nejlevnější, ale na druhou stranu, jak velkou máte za rok spotřebu?

Marmelády

Naše paní, ke které jezdíme už přes deset let, nás vždy očekává se sklenicemi domácí marmelády. Ve vnitrozemí má totiž svůj meruňkový sad. Na trzích pak můžete zakoupit  marmelády a džemy z pomerančů, citronů, fíků a granátového jablka.

  • Pak jsou tu samozřejmě lahůdky jako sýry a fíky, ale vzhledem k dlouhé cestě s nimi opatrně. Totéž mě také každoročně odrazuje od zakoupení a dovezení obyčejných vajíček, která jsou tu tak žlutá jako místní slunce.

Levandule

Abychom ale nemluvili jen o jídle, zakončeme tipy něčím milým a voňavým. Z Chorvatska snad nelze odjet bez sušené levandule, která je k dostání doslova na každém rohu.

  • Protože jezdíme roky na stejné místo, nakupovala jsem vždy od jednoho prodejce, který měl pytlíčky sice doma dělané, nezapošité, o to intenzivnější vůni měla jeho levandule. Letos poprvé stánek chyběl a na jeho místě se objevily komerční pytlíky, které koupíte v každém supermarketu. Škoda.

Chorvatsko

Další tipy pel mel

  • V každém letovisku najdete řadu obchůdků se zlatem a stříbrem. Doba, kdy se z těchto míst vozily výhodně podobné kousky, je ale již pryč.
  • To pouličních umělců je stále dost. Obrázky jsou to krásné, jen je dobré si ověřit, zda je dotyčný skutečným autorem. Omalovánku asi doma mít nemusíme…
  • Po plážích chodí také prodejci krajky. Krajkářské školy si stále drží tradici.
  • Jak máte rádi své známé? Jako sůl! Poučeni klasickou pohádkou naštěstí snad všichni vědí, že se nemají urazit. Takže jedlá mořská sůl je celkem levný a vděčný suvenýr.
  • Dále můžeme zakoupit zdejší kvalitní med - šalvějový, rozmarýnový, vřesový, levandulový, atd. Oblíbené jsou i bylinky v různých podobách. Na své si přijdou příznivci bio kosmetiky.
  • A pokud jste propadli moři a lodím, je téměř povinností si natáhnout pruhované tričko z bavlny.

P. S.: A teď ještě obráceně. Jedete se ubytovat někam do soukromí? Chcete potěšit pana domácího? Pak mu přivezte pár plechovek plzeňského piva. Paní zase nepohrdne karlovarskými oplatkami, těmi klasickými ovšem.

Přečtěte si také:

Zkuste také:

Reklama