Máte rádi růžová vína? Ochutnejte Merlot a Pinot Noir!

Znojemský vinař Jiří Hort se již několik let specializuje především na výrobu růžových vín a jeho rosé patří k naprosté evropské špičce. Není proto divu, že rok od roku stále více milovníků růžového vína netrpělivě očekává první jarní den, kdy Jiří Hort již tradičně představuje nový ročník svých legendárních „růžovek“.

Na jaká vína se můžeme těšit letos? Za nejideálnější odrůdy pro výrobu růžového vína se v Česku tradičně považují Zweigeltrebe a Frankovka. Hortovou oblíbenou odrůdou je ovšem také Merlot a především Pinot Noir, kterému se vinař z Dobšic u Znojma dlouhodobě věnuje. „Pinotu se u nás začíná dařit a já jsem konečně přišel na to, kdy ho sklidit, aby ukázal svůj odrůdový charakter a přitom si zachoval svěží dojem,“ vysvětluje Jiří Hort.

Rosé HortPro letošní rok připravil Jiří Hort pět růžových vín a každé z nich doporučuje pro jinou příležitost. Některá se hodí spíše pro teplý letní večer, jiná vám budou chutnat více na podzim. „Je to jednoduché, protože každé rosé má své kouzlo v daný okamžik,“ vysvětluje Hort a dodává, že všechna svoje vína připravil jako suchá se zbytkovými cukry kolem 6 až 8 gramů.

Všechna Hortova růžová vína mají velmi příjemně vybalancované zbytkové cukry a kyseliny, takže jsou krásně pitelná. Pokud máte raději lehčí vína s menším obsahem alkoholu, můžete vyzkoušet například Svatovavřinecké s 11,5 procenty alkoholu, v jehož jemné chuti najdete tóny kompotovaných jahod a třešní. Lehké a svěží je také Zweigeltrebe se stejným obsahem alkoholu a lehkou jahodovou dochutí. A do třetice svěžích rosé určených pro jarní a letní odpoledne patří i oblíbená Franceska, což je Hortův registrovaný název pro Frankovku z Česka.

Naopak plnější a výraznější rosé, která najdou uplatnění také v gastronomii, představují Merlot a Pinot Noir, v obou případech s 13 procenty alkoholu. Sytě růžový Merlot voní po ostružinách a v jeho chuti objevíte tóny přezrálých malin. Díky vysokým kyselinám má víno velmi svěží charakter. Pro podzimní pití je určen Hortův oblíbený Pinot Noir, v jehož vůni i chuti dominují čerstvé lesní jahody s lehkou dochutí medu.

Hortova růžová vína pravidelně bodují na světových i domácích soutěžích. „Růžová vína budu již tradičně posílat na nejvyšší soutěž v rosé Le Mondial du Rosé v Paříži, na prestižní AWC Vienna i na domácí soutěže, kde, jak věřím, získají opět celou řadu medailí,“ říká Jiří Hort.

Vinařství VINO HORT vzniklo roku 1999 a v současnosti produkuje 80 000 lahví ročně. Hort sice sám nevlastní žádné vinice, ale vykupuje nejkvalitnější hrozny od zkušených vinohradníků, přičemž klade hlavní důraz na polohu, odrůdu a ideální čas sklizně. Většina vinic je v integrované produkci či v BIO kvalitě.

Hortova růžová vína ročníku 2012 se začínají prodávat 21. března 2013 a jejich cena se pohybuje od 182 do 254 korun za láhev.

Reklama