Diety, hubnutí, celulitida a jo-jo efekty jsou stále omílanými tématy žen. Zvláště v jarním období každá řeší hubnutí do plavek. Podle tohoto „receptu“ to asi nestihnete, ale třeba se vám může hodit alespoň k udržení váhy.

jidlo

Když jsem do rubriky Zdraví dostala téma hubnutí, byla jsem docela v úzkých. Co nového se o tom dá ještě napsat? A co k tomu mám říct já, když s tloustnutím problém nemám?

Jedině že bych se s vámi podělila o své zkušenosti, jak si váhu alespoň udržet, což někdy nebývá o moc snazší než zhubnout. Kdybych teď tvrdila, že jsem nikdy nedržela žádnou dietu, lhala bych. Držela, ale víc než na diety věřím na prevenci, a to se mi osvědčuje.

Jak a kdy mě to vůbec napadlo?

V době dospívání jsem začala přibírat od pasu dolů a po pár netaktních poznámkách, že mi roste (s  prominutím)“prdel“, jsem se nad se sebou zamyslela. Holka, tak takhle ne! Pravda, trochu mi k tomu dopomohl i obraz mé zakulacené maminky a představa, že bych jednou mohla vypadat stejně jako ona, byla dostatečným varováním. Mami, promiň.

Tehdy jsem si poprvé řekla, že když se sebou začnu něco dělat hned, nikdy to nemůže dojít tak daleko, abych nakynula víc, než dokážu silou vůle zvládnout.

Jak jsem si předsevzala, tak jsem i udělala a dělám dodnes. Moje tělo si na tenhle „režim“ zvyklo a celkem mě poslouchá. Zatím.

Nikdo mi nechce věřit, že jsem štíhlá bez práce a že jsem svou postavu nezdědila po rodičích. Nezdědila. I můj tatínek byl spíš kulaťoučký. Má štíhlost je výsledkem sebekázně.

Dávat si pozor na „krizová“ období a krotit se.

Bez kil navíc jsem přežila i těhotenství, na které se ženy dost vymlouvají. Jenomže těžko neztloustnout, když jíte za dva a pouštíte uzdu svým chutím. Možná jsem měla „štěstí“, že mi bylo špatně a nehonila mě mlsná, takže jsem mohla jíst střídmě. Po porodu jsem začala hned cvičit a za pár týdnů jsem se vešla do kalhot, které jsem nosila předtím.

V dobách, kdy se s nějakým přibráním počítá, třeba o Vánocích, Velikonocích a jiných svátcích „obžerství“, se snažím nepřejídat a víc se hýbat. Příležitostí, jak „vypadnout“ od lákavých pochoutek, se najde jistě dost.

Nikdy nedopustím, abych přibrala víc než dvě kila. Jistě uznáte, že „sundat“ dvě kila je podstatně jednodušší než se zbavit pěti nebo dokonce deseti.

Nejím před spaním, i kdybych měla hlad. Zaženu ho třeba jen zeleninou nebo ovocem.

Řídím se pořekadlem: Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli.

Nevážím se. Je to úplně zbytečné a stresující. Pokud přiberu, poznám to spolehlivě podle oblečení. Když mi přestanou být volné džíny na stehnech, je to signál, že bych s tím měla něco dělat.

Tak to dělám já a moje váha je stejná jako v době, kdy mi bylo dvacet.

Čtěte také

Reklama