Pes - nejlepší přítel člověkaŠvédští a čínští vědci zjistili, že psi pocházejí z Číny. Poprvé na světě je člověk začal chovat před 16 tisíci lety v této asijské zemi jižně od řeky Jang-c'-ťiang.

Badatelé na to, kde a kdy se lidem podařilo z ochočených vlků získat první psí plemeno, přišli díky genetickým metodám. Švédský biolog Peter Savolainen objasnil, že dosud odborníci prapůvod všech psích plemen umisťovali někam do východní Asie. Díky nové genové analýze se ale prý povedlo zjistit počátek „nejlepšího přítele člověka“ na puntík přesně.

Výsledky výzkumu Švédské královské výzkumné rady zveřejnil odborný časopis Molecular Biology and Evolution ve svém posledním vydání.

První plemeno se prý vyvinulo z překvapivě velkého počtu mnoha set ochočených vlků. Za „vzrušující“ označil Savolainen zjištění, že první čínští psi se nejspíš vůbec nepoužívali při lovu či k hlídání jako jejich potomci v Evropě, ale „končili v lidském žaludku“.

Na rozdíl od předchozích domněnek přesnější určení původu prvních psích plemen mnohem víc odpovídá přechodu člověka z lovce a sběrače k člověku zemědělci v době před 10 000 až 12 000 lety.