TEL-AVIV - „Pomerančová kůže, neboli celulitida není nemoc v pravém slova smyslu, jedná se o problém hormonální, a to spíše estetický. To ovšem neznamená, že nedokáže podlomit sebedůvěru, zejména v letních měsících, nebo stát u zrodu nemoci skutečné,“ tvrdí izraelský gynekolog doktor David Elia.

Celulitida postihuje až 90% žen, oproti 10% mužů. Je to dáno odlišným způsobem ukládání tuku a také ženskými hormony, zejména estrogenem.
Ženské tělo je až z jedné čtvrtiny tvořeno tukovými buňkami.(u mužů je to 10 až 15 %). Hromadí se zejména v oblastech okolo kyčlí a stehen. Tyto buňky mají schopnost až pětsetkrát zvětšit svůj objem a projevit se tedy i na povrchu pokožky jako drobné bulky, tvořící „pomerančovou kůži.“

Žádný stoprocentně účinný lék proti celulitidě zatím neexistuje.
Nepomáhají masáže, diety (naopak, neuváženou dietou lze stav výrazně zhoršit), ani různé medikamenty.
Možná, že klíčem je strava, ale ani tam nemají vědci zcela jasno, protože celulitida postihuje jak baculky, tak ženy velice štíhlé.

Jediný opravdu spolehlivý prostředek je chirurgický zákrok. Drahý, vesměs bolestivý a jeho výsledky jsou jen dočasné.
Celulitida je zkrátka věcí hormonů.

Nejspolehlivější prevencí proti pomerančové kůži však podle lékařů je - sport.
Pokud se celulitida rozvine znenadání, je třeba okamžitě zapátrat po možném spouštěči.

“Je to vždy hormonální záležitost. Nevhodná medikace, premenstruální syndrom, kterému nebyla věnována dostatečná péče, atd… Pokud se však začíná objevovat a bujet už v pubertě, což je celkem časté, jsou šance na její zvládnutí daleko menší,“ doplňuje doktor Elia.