Detektivky patří k oblíbenému televiznímu žánru. Některé vyletí do popředí popularity, ale za pár let si na ně nikdo nevzpomene. Jiné nám díky reprízám dělají společnost mnoho desetiletí. A nikdy neurazí. Mezi takové stálice patří i britský kriminální seriál o zvláštním oddělení CI5 - Profesionálové.

Kdo by je neznal? Profesionálové z CI5. Pohlední chlapi a chrabří muži zákona, kteří poctivě slouží své vlasti. Pamětníci je hltali v osmdesátých letech, kdy se zázrakem dostali na obrazovky Československé televize a zajistili tak vždy těšení na každou epizodu, která se objevila v jinak poměrně nevzrušujícím programu.

Profesionálové, zdroj: Česká televize

Asi není třeba podrobně představovat ústřední trojicí, jež zvládne s noblesou sobě vlastní všechny maléry, do kterých se během svých úkolů dostane.

Zkrátka Raymond Doyle (Martin Shaw), Wiliam Andrew Philip Bodie (Lewis Collins) a jejich velitel major George Cowley (Gordon Jackson), jenž je zároveň zakladatelem prestižní organizace CI5, pro kterou všichni pracují, jsou pro určité ročníky tak trochu jako rodina...

Profesionálové, zdroj: Česká televize

Bodie - agent 3.7

Profesionálové, zdroj: Česká televize

Doyle - agent 4.5

Profesionálové, zdroj: Česká televize

velitel oddělení CI5, major George Cowley

V pubertě jsem tento seriál hltala. Dodnes si pamatuji tu radost pokaždé, když jsem v televizním programu, který nám chodil do schránky, našla další epizodu. A přiznám se - dívám se i dnes. A vím, že nejsem sama. Jak je možné, že jsou - na rozdíl od mnoha jiných projektů - „profíci“ ke koukání i po letech?

Seriál vznikal na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let a samozřejmě v nás - dříve narozených - vyvolává vlnu nostalgie. Ovšem to nestačí k tomu, abychom i po tolika letech, byli schopni sledovat znova a znova vybrané epizody. Jen si vzpomeňte, jak některé - tehdy oblíbené záležitosti - působí v dnešním světě až úsměvně zastarale a i pamětník raději přepne program na něco jiného.

Profesionálové, zdroj: Česká televize

Profesionálové, zdroj: Česká televize

Nedávno jsem se této záhadě snažila přijít na kloub a povětšinou se všichni shodují v tom, že sice automobilové honičky a přestřelky nejsou úplně uvěřitelné, ale charisma hlavních hrdinů je natolik působivé, že vše ostatní jde stranou...

Profesionálové se zkrátka povedli. Mají své chyby - a díky za ně, nestárnou a sluší jim typický anglický humor. A to nemluvím o tom, že jsou to pohlední chlapi. Vlastně to jsem už říkala na začátku (úsměv). A to je možná také důvod, proč jsem si udělala radost dnešním článkem plným fotek. A snad i některým z vás...

P.S. Je zde třeba také připomenout skvělý původní dabing, bez kterého by už „naši“ Profesionálové nebyli těmi, kým jsou: Alois Švehlík (Doyle), Petr Oliva (Bodie) a Jiří Adamíra (Cowley).

  • Fotografie: Česká televize

Přečtěte si také:

Reklama