Ačkoli si můžete vodní meloun (Citrullus lanatus) vypěstovat od základu, tedy ze semínka, která jsou u nás běžně k dostání, teď už by na to bylo příliš pozdě. Vzhledem k tomu, že na sklizeň plodů se můžete těšit zhruba po 100 dnech od výsadby rostlinek na záhon, nestihly by vyrůst a dozrát. Proto se s výsevem začíná už v březnu či dubnu. Ale neztrácejte naději! Běžně k dostání jsou právě teď již vzrostlé sazeničky, které mohou přijít rovnou na své stanoviště. Je to rychlejší, snazší a jistější způsob, jak v pěstování uspět. Na výběr máte mezi sazenicemi klasickými a těmi roubovanými na jiné tykvovité plodiny, což rostlině zajišťuje lepší kořenový systém.

Slovo meloun má původ v řečtině a značí „velké jablko“.

Kam melouny zasadit?

Předně je třeba si uvědomit, že tato zelenina pochází z tropických a subtropických krajů. Její domovinou je Afrika a jižní Asie. Aby tedy mohla prosperovat, potřebuje nejen dostatek slunce a tepla, ale také na živiny bohatou, humózní avšak lehkou půdu. Dařit se jí bude například na kompostu nebo na zrýpaném a od podzimu prohnojeném záhonku. Od věci ale není ani následné přihnojování rostlin. Je už na vás, zda půjde o hnojiva organická, nebo průmyslová, která velkopěstitelé běžné používají, aby maximalizovali výnos.

Melounům naopak nesvědčí větrné stanoviště a velké výkyvy teplot. Nejlépe uděláte, když pod melouny dáte černou netkanou textilii. Nejen že je uchrání před prorůstáním plevele, ale také přitáhne sluneční paprsky a dopřeje plodině větší teplo.

Aby měly rostliny dostatek prostoru pro své dvoumetrové plazivé výhonky, je dobré sázet je dál od sebe. Zvláště pokud jde o melouny roubované, které potřebují i dvoumetrový rozestup.

Pozor také, abyste roubované melouny nezasadili příliš hluboko. Roub musí vyčnívat nad zem, aby nezakořenil.

Zálivka je důležitá

Vzhledem k tomu, že plody tvoří z více než 90 % voda, musí ji mít odkud čerpat. Proto vyžadují poctivou zálivku, nikoli však přemokření. Raději se k nim vydejte s konví odstáté vody častěji. A to až do doby, kdy plody vyrostou a začnou dozrávat. Pak zálivku omezte.

  • Melouny vypěstujete i v případě, že budete se zálivkou hodně šetřit. Díky tomu, že si rostlina dokáže vytvořit hodně dlouhé kořeny, může čerpat vodu i z větší hloubky. Nedostatek vláhy se však negativně odrazí v kvalitě i množství plodů.

Kdy se dočkáte úrody?

Jakmile plod doroste do maximální velikosti, potřebuje ještě zhruba měsíc k dozrání. K tomu dochází zhruba od konce srpna. Kdy je ale v ideální fázi zralosti, to není tak snadné odhadnout. Prostě do něj nevidíte. Zkušený pěstitel melounů Václav Kozák, který ročně sází na 150 rostlin, proto doporučuje řídit se hlavně podle kroutící se stopky a dunivého zvuku při jemném poklepu.

„V literatuře se dočteme, že zralý meloun poznáme podle žluté slupky na ploše, kde ležel, zasychající  a kroutící se stopky, podle poklepu atd. Ovšem slupka zespod žloutne už v době, kdy má meloun v průměru asi 10 centimetrů a přitom plod stále roste. V té době meloun rozhodně zralý není. Zasychající stopka taky není přesná. Často meloun přezraje a shnije dřív, než stopka stihne zaschnout,“ radí ostatním pěstitelům na svých webových stránkách. Právě tam získáte další cenné rady, jak mít co nejlepší úrodu.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama