laugh

Dnes se ještě trochu vrátím ke včerejšímu tématu – smích, smysl pro humor. Pocházím z rodiny, která má takový svůj smysl pro humor. Ale smějeme se rádi a často. A to je podle mě tím správným klíčem ke dveřím, za nimiž čeká dlouhý život.

Pokud se ovšem nesmějete tak intenzivně, že zapomenete dýchat, přivodíte si srdeční kolaps nebo se udusíte vlastní slinou.

Jak je známo, nemoci těla jsou neléčené nemoci duše. A je také známo, že při smíchu se do těla vylučují endorfiny, hormony štěstí. Z toho plyne, že kdo se směje, je šťastný, kdo je šťastný, je méně nemocný. Kdo je méně nemocný, žije déle. A další věc… Všimly jste si, že člověk v dobré náladě a pozitivně naladěn umí mnohem lépe řešit nové situace a vzniklé problémy? To taky prospívá zdraví duše i těla.

Když moje maminka těžce onemocněla, všechny nás to zasáhlo. Bezprostředně po napůl úspěšné operaci zhoubného názoru už byla samý vtípek. Zase perlila tím svým nezaměnitelným černým humorem. My v sobě dusili pláč a ona si ze sebe střílela, jako by se nechumelilo. Paradoxně právě ona nás v téhle situaci nejvíc podržela, i když by role měly být obráceně. Svůj humor si udržela a vyléčila se.

A proto, vážení, smějme se co nejčastěji. Smějme se vždy, když to situace dovolí. Smějme se s lidmi, ne lidem. Smějme se pro zdraví. Nemůžu vám zaručit, že když se budete v životě hodně smát, dožijete se stovky. Ale jsem si jistá, že jednou budete umírat s pocitem, že ten váš život fakt stál za to.

Recept na dlouhý život – to je téma pro dnešek. Co děláte pro své zdraví, pro to, abyste žila co nejdéle? Jaké recepty vám radili vaši blízcí? A máte nějaký vlastní, originální elixír života?

Piště nám svoje rady, tipy a triky pro dlouhý život na e-mailovou adresu:

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího se může těšit na odměnu.

Reklama