Osobně smekám před každým, komu je blízká věda, a to natolik, že je mu nejen obživou, ale i koníčkem. A pokud jsou to navíc mladé ženy, pak tiše žasnu nad tím, jak to všechno stihnou. Protože je známo, že jak rodina, tak život sám, tak i věda lidi vždycky pohltí celé, až do morku kosti. Tedy pokud nejsou k rodině, k sobě samému nebo k té vědě jen na půl úvazku.
Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy
Nemyslete si, že to byl nějaký feministický sedánek, když jde o ženy. To by byla mýlka. Nic takového!
Doc. MUDr. Marta Kalousová, Ph.D. získala stipendium díky své odborné práci – laicky řečeno – v níž řešila souvislosti mezi onemocněním srdce a cév u pacientů se selháním ledvin léčených hemodialýzou.
Mgr. Jana Roithová, Ph.D. se odborně pustila do Titanu, měsíce Saturnu, přičemž její odborná práce předpokládá, že složení jeho atmosféry se širokým spektrem uhlovodíků by se mohlo podobat té zemské před vznikem života na planetě.
RNDr. Petra Šauli, Ph.D. se zaměřila na ionosféru, její odborná práce je dobrá k tomu, že přiblížila možnosti ionosférické předpovědi.
Těžko laikům na poli vědy, a proto nelze dost dobře rozumět tomu, co píši. Proto říkám, že odborná porota, v jejímž čele stála prof. RNDr. Helena Illnerová, CSc. věci rozumí a dobře ví, proč jako nejlepší české badatelky vybrala právě tyto mladé ženy, a také ví, čím je jejich bádání pro nás dobré.
Předseda Akademie věd by rád víc žen
Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. si nedopustil poznámku o tom, že zatímco je nás v téhle naší maličké zemičce – tedy žen a mužů – tak půl na půl, zdaleka tomu tak není v parlamentu, v senátu ani ve vládě, ba ani na půdě Akademie. A s touhle diskriminací také hodlá skoncovat. Milá slova, kterým se tleskalo. A nevšimla jsem si, že by jásaly jenom ženy.
Myslíte si, že se žena může na sto procent věnovat své kariéře, když má rodinu? Jak je to u vás – obětovala jste svoji kariéru rodině, nebo máte doma pro svoji práci pochopení?
Nový komentář
Komentáře
tak ten článek jsem nějak nepochopila
...lépe řečeno, je to dost zmatené a postrádá to podle mě smysl
Ach jeje, to jsem zas něco prošvihla
Je to legrační, ale v mém oboru je spíš méně mužů než žen. Věnuji se potravinářství a mikrobiologii a na většině sympozií jsou ženy velmi významně zastoupeny, nekdy i dost přes 50%. Takže nevím, myslím že to je jako by si někdo stěžoval na to, že je málo žen v hornictví s tejně jako v jaderné fyzice.
S panem profesorem Pačesem jsem mela mit schuzku, ktera se mi nezdarila kvuli nemoci :( a tak na ni byl muj sef sam... Jinak dko vi, treba se jednou do souteze taky prihlasim :))
tornado-lou: Já jsem naštěstí chodila po městě, takže jsem nevedla spor s tou ploštěnkou, co jí uniká smysl vědy a nemusela jsem tudíž mít chuť někoho pomalu zavraždit.
Ťapina: Špatný. Bohužel těch špatnějších je většina, ale jsou i dobří, co jednak mají to charisma a tak a nejsou to papoušci.
Clovek nestaci zasnout
Clanek je strasny, nektere odstavce jsem vubec nepochopila. Doporucuji radeji precist ten odkaz od aji nize nebo si vyhledat clanek na Novinkach.
Nektere nazory byly opravdu vtipne... Jak tu kdosi patral po publikacich vyse uvedenych dam... Jana Roithova ma k dnesnimu dni zverejneno 53 clanku v odbornych casopisech. Jeji tzv. h-index je 10, coz znamena, ze 10 z tech clanku bylo citovano aspon v 10 jinych publikacich, a podle me je to vzhledem k jejimu veku opravdu hodne
Děkuji za opravu chyby ve jméně
Ťapina: Já bohužel taky ne, ale profesoři klidně, stejně akorát čtou svoje skripta a říkají ty stejné věci, pak by stačilo aby člověk přišel jen na posledních deset minut hodiny a odpovídal na otázky studentů.
Solei: Přijde na to, co děláš. Já bych nemohla, ale třeba vysokoškolský profesor na přednášku klidně
Ťapina: ČT2-Červený trpaslík.
Ťapina: jako že do práce pošlu svůj hologram?
Ono se vůbec postupně začíná realizovat dost věcí, o kterých už naše generace četla ve sci-fi. Třeba tohle http://www.blesk.cz/Clanek94200.htm
A já se na některé věci i docela těším
Solei: ano, překlepy se stanou, všichni je děláme, ale ve jménech, navíc oceněných osob, je to velmi hrubá chyba.
Souhlasím s názorem Kassy (60), jedna nová informace může být dalším článkem či odrazovým můstkem k objevu jiné
mlcim. musela bych se vztekat.
Solei: Ti nejschopnější přišli v dávnověku odtamtud sem .
A byla válka Titánů s Giganty.
A velcí stále musí bojovat s těmi nicotnými...
Kassy: No v tomhle případě si myslím, že výzkum Titanu by mohl objasnit, samozřejmě za předpokladu, že jeho atmosféra je opravdu podobné Zemské před vznikem života, jaké atmosférické podmínky a změny mohly vznik života na Zemi ovlivnit. Což dané dámě pravděpodobně zajistí skoro půl věty v učebnicích o vzniku života na Zemi, hned vedle dalších teorií jako uplácal Bůh nebo panspermie...
a....: tak to už se nemusíme snažit. Ti schopní už tam jsou. Teď tady udržet aspoň ty ukrajince a rusy. Jinak budem mít fakt problém.
Solei (53): Toť otázka. Dneska je to sci-fi, ale co když jednou opravdu budeme potřebovat přesunout aspoň část lidstva na jinou planetu? Nebude se nám pak taková znalost hodit? Lety do vesmíru taky bývaly jen sci-fi... To je právě to, že nikdy nemůžeš vědět, co se ukáže být s čím provázané a k čemu užitečné. Což dělá vědu na jednu stranu zajímavou a na druhou hrozně zamotanou.
a....: Výši financí do výzkumu hodně ovlivňují ti,kteří právě smysl či význam toho nebo onoho výzkumu zpochybňují.
Solei: Kdyby výstupem každého výzkumu byl nějaký konkrétní využitelný, či dokonce hmatatelný výsledek, byl by to ideální stav. Musíme se ovšem smířit s tím, že k takovémi ideálu nemáme šanci se ani přiblížit. Takže nám prostě musí stačit, že nás ten výsledek jen posune někam o kousek dál. A ty výsledky vědy opravdu často souvisí s tím, kolik prachů je daná společnost do výzkumu nalít, ale na druhou stranu, pokud naliješ víc prachů do výzkumu rakoviny, nemáš záruku, že že se lék vynalezne, protože pro vědu je důležitá ještě jedna ne nepodstatná dimenze
osobní invence vědce, jeho schopnost nosných hypotéz a to se prachama ovlivnit nedá.
Prachama se dá ovlivnit pouze to, že nám ti schopní vědci neutečou do zahraničí, kde jim dají lepší podmínky pro jejich práci.