Osobně smekám před každým, komu je blízká věda, a to natolik, že je mu nejen obživou, ale i koníčkem. A pokud jsou to navíc mladé ženy, pak tiše žasnu nad tím, jak to všechno stihnou. Protože je známo, že jak rodina, tak život sám, tak i věda lidi vždycky pohltí celé, až do morku kosti. Tedy pokud nejsou k rodině, k sobě samému nebo k té vědě jen na půl úvazku.

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy
Nemyslete si, že to byl nějaký feministický sedánek, když jde o ženy. To by byla mýlka. Nic takového!
Doc. MUDr. Marta Kalousová, Ph.D. získala stipendium díky své odborné práci – laicky řečeno – v níž řešila souvislosti mezi onemocněním srdce a cév u pacientů se selháním ledvin léčených hemodialýzou.
Mgr. Jana Roithová, Ph.D. se odborně pustila do Titanu, měsíce Saturnu, přičemž její odborná práce předpokládá, že složení jeho atmosféry se širokým spektrem uhlovodíků by se mohlo podobat té zemské před vznikem života na planetě.
RNDr. Petra Šauli, Ph.D. se zaměřila na ionosféru, její odborná práce je dobrá k tomu, že přiblížila možnosti ionosférické předpovědi.
Těžko laikům na poli vědy, a proto nelze dost dobře rozumět tomu, co píši. Proto říkám, že odborná porota, v jejímž čele stála prof. RNDr. Helena Illnerová, CSc. věci rozumí a dobře ví, proč jako nejlepší české badatelky vybrala právě tyto mladé ženy, a také ví, čím je jejich bádání pro nás dobré.

Předseda Akademie věd by rád víc žen
Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. si nedopustil poznámku o tom, že zatímco je nás v téhle naší maličké zemičce – tedy žen a mužů – tak půl na půl, zdaleka tomu tak není v parlamentu, v senátu ani ve vládě, ba ani na půdě Akademie. A s touhle diskriminací také hodlá skoncovat. Milá slova, kterým se tleskalo. A nevšimla jsem si, že by jásaly jenom ženy.

Myslíte si, že se žena může na sto procent věnovat své kariéře, když má rodinu? Jak je to u vás – obětovala jste svoji kariéru rodině, nebo máte doma pro svoji práci pochopení?

Reklama