Cykas

Pokud máte doma nějaké kytičky, je nejlepší čas jim dopřát nové šťávy v podobě nového substrátu. A jak na to? Možná si říkáte, že to není žádná věda. Není, máte pravdu, ale pár rad se bude jistě hodit…

Každý substrát ztrácí po určité době kyprou strukturu a hromadí se v něm látky z vody, hnojiva a zbytky látkové výměny rostlin. Neznamená to, že je třeba každou květinu rok co rok přesazovat, ale rozhodně ji to prospěje.

Nejlepší čas pro přesazování kytek je právě teď. Rozhodně to udělejte, pokud…

  • tvoří kořenový bal rostliny pouze kořeny
  • pokud má rostlina zčernalé nebo změklé kořeny
  • když kořeny prorůstají odtokovými dírkami květináče
  • pokud jsou kořeny na povrchu substrátu
  • jestliže kytka málo roste
  • v případě, že se na povrchu substrátu objeví mech nebo zelené řasy

Před přesazením rostlinu dobře zalijte. Jestliže budete přesazovat do nového hliněného květináče, namočte ho na hodinu do vody, aby nasál vlhkost, jinak ji odebere po přesazení rostlině. Pokud máte květináče starší, na kterých dracenajsou bílé vápenité usazeniny, očistěte je octovou vodou a opláchněte.

Nové květináče, do kterých budete rostliny přesazovat, by neměly být o moc větší než původní, stačí o dva až čtyři centimetry větší.

Pokud je kořenový bal příliš velký a prorostlý, pomocí ostrého nože je ho možné až o jednu třetinu zmenšit. Předtím však odstraňte přebytečnou zeminu. Doručuje se větší řezné rány kořenů zasypat práškem z dřevěného uhlí, což působí jako desinfekce.

Přesazovanou rostlinu nedávejme do nového substrátu nikdy hlouběji, než byla původně. Ke kraji květináče nechejte alespoň jeden až dva centimetry mezeru pro zálivku. Doporučuji nechat květinu v klidu a zalít ji až po několika hodinách, ale jen mírně.

Se zálivkou po přesazení je třeba opatrně. Vždy se nějaké kořínky poškodí a nadměrná vlhkost by způsobila hnilobu. Zalévejte jen málo, a teprve až když se objeví nové přírůstky, můžete se vrátit k běžné zálivce. S přihnojováním rostlin začněte až po osmi týdnech po přesazení.