Karlovský gastrofestival

Svátek všech labužníků a milovníků (nejen) valašské kuchyně. To je Karlovský gastrofestival, jedinečná gastronomická událost ve Velkých Karlovicích. Čím se liší od jiných food festivalů? Proč je tak jedinečný a nemůžete si ho nechat ujít? Čtěte v našem článku.

Karlovský gastrofestival

Jsme gastronomií posedlá rodina. Kromě toho, že si užíváme vaření doma, tak i rádi chodíme do restaurací a na všechny možné akce, které se týkají jídla. Byli jsme na všech známějších festivalech jídla, ale i na těch malých, neznámých. Po letech, kdy gastronomie opravdu táhne a podobné akce navštěvuje čím dál více lidí, jsme už přestali jezdit na Prague Food Festival. Nebaví nás stát hodinové fronty, prodírat se davy lidí a nakonec se nemít s jídlem kam posadit.

O to více si užíváme drobné akce a z těch větších jsme si „nechali“ už jen Karlovský Gastrofestival ve Velkých Karlovicích. Tahle akce je totiž ta nejlepší, kterou můžete navštívit a užít si ji. Nejen díky výbornému jídlu, ale také díky prostředí, ve kterém food festival probíhá.

Karlovský gastrofestival 2015

Poprvé jsme Karlovský Gastrofestival navštívili v roce 2011. V té době se na něj jezdilo podívat výrazně méně lidí než třeba v loňském roce, kdy na něj zavítalo 29 tisíc návštěvníků. Už tehdy nám učovarovalo, jakou cestou se organizátoři rozhodli jít. A to doslova. Protože v tomhle případě platí rčení, že cesta je cíl.

Karlovský Gastrofestival

Hlavním lákadlem celého festivalu je totiž Gastro tour. Procházka údolím Léskové, dlouhá asi 3,5 km, s mnoha zastávkami na výborné jídlo. Vstup na festival je úplně zdarma. Platíte pouze za jídlo, které si u jednotlivých zastávek koupíte. Jednotným festivalovým platidlem je gastroš. Jeden gastroš vás bude stát 20 Kč a můžete si je koupit na několika místech v celém areálu.

Lákadlem pro návštěvníky je každá z gastro zastávek. Vaří na nich místní i hostující kuchaři (například v Chaloupkách U Pařízků si můžete pochutnat na menu Jana Punčocháře z Grand Cru). Každé místo má své festivalové menu a každý si tak najde něco, co ho naláká k ochutnání.

Karlovský gastrofestival

Novinkou letošního ročníku je umístění bankomatu. Takže komu pochybí peníze na zakoupení gastrošů, může si v klidu doplnit hotovost.

I letos můžete nakoupit kvalitní speciality na farmářském trhu. Výběr prodejců je podrobený přísné kontrole a tak tady najdete jen ty nejlepší, zaručeně poctivé, výrobky. Nakupovat můžete u téměř padesáti různých stánků, nejen českých prodejců.

karlovský foodfestival

Kromě ochutnávek dobrého jídla, můžete navštívit některou z mnoha kuchařských show, které budou zaměřeny například na výrobu domácích těstovin, dobrot z čokolády, úpravu mořských plodů či správnou přípravu kávy. Kdo rád fotí, tak se může zúčastnit workshopu firmy Nikon - Jak fotografovat jídlo (na ten se já těším velice).

 foodfestival Velké Karlovice

Oblíbeným zpestřením je frgálová manufakturu v Gril srubu Razula. Pod vedením profesionálních pekařek Resortu Valachy si můžou děti i dospělí vyzkoušet jak se vyrábí pravý valašský frgál a výsledek své práci si odvézt domů.

Karlovský gastrofestival

Velkým lákadlem pro náročné gurmety bývají tradičně galavečeře, které probíhají v hotelech Lanterna a Horal.

Každý rok tyto večeře připravují kuchařské osobnosti s prestižní michelinskou hvězdou. Letos to bude úžasný Pavel Pospíšil, první Čech, který toto ocenění získal. Ten bude vařit v sobotu večer a v neděli oběd v restauraci Vyhlídka na hotelu Lanterna

Páteční večer bude patřit galavečeři místního šéfkuchaře Pavla Václavíka, na skvělém menu si můžete v sobotu večer pochutnat také na hotelu Horal, kde bude vařit tým šéfkuchaře Jaroslava Orsága.

gastrofestival

Zapomenout nesmím ani na soutěž o nejlepší frgál, která probíhá v neděli. V porotě zasedne letos mimojiné herec Jan Budař.

Nechybí ani spousta zábavy pro děti, mezi jednotlivými zastávkami se můžete svézt vláčkem, autobusem nebo kočárem s koňmi. Já ale doporučuji projít si celou trasu pěkně pěšky. Nejen, že je tady opravdu nádherné. Ale příjemným bonusem je fakt, že po cestě vytrávíte :-)

My se na Karlovský Gastrofestival chystáme v sobotu a už se nemůžeme dočkat.

Co vy? Přidáte se?

Bližší informace najdete na webu Karlovský gastrofestival.

Krásné zážitky přeje Elly.

Reklama