Naším tématem jsou nechtěné bradavice, kterých se často nemůžeme jen tak zbavit. Položili jsme několik dotazů dermatoložce, MUDr. Jaroslavě Reslové a děkujeme za její odpovědi.
5ef4892a5d64dobrazek.png

S létem více pečujeme o pokožku nohou, jaké problémy nejvíce lidé řeší?

Problémy souvisí s teplým počasím a rovněž s typem obuvi či chůzí naboso. Nejčastěji se jedná o bradavice, puchýře, plíseň, nadměrné pocení.

Naším tématem jsou nechtěné bradavice, jak vlastně taková bradavice vznikne?

Je to reakce pokožky na infekci lidským papilomavirem. Viry bradavic způsobují nadměrný růst rohových buněk a zmnožení kožního vaziva, povrch je drsný až květákovitý. K nejběžnějším druhům patří pravé (obyčejné), plantární a ploché bradavice, vyskytující se nejčastěji na rukou, nohou, kolenou, ale mohou být kdekoli na kůži. Nepříjemná je lokalizace v okolí nehtů, kdy mohou poškodit růst a špatně se léčí.

Může zmizet sama od sebe? Nebo ji musíme nějakým způsobem „zahubit“?

Přibližně 60 % vulgárních bradavic zmizí spontánně do dvou let. Ale vzhledem k tomu, že jde o infekční původ, je vhodné je řešit co nejdříve. Používání přírodních látek či původních návodů našich babiček může mít pozitivní účinek na léčení, ale výsledek léčby je nakonec zcela individuální. Léčba vyžaduje aktivní spolupráci pacienta.

Je dobré s řešením bradavic neotálet?

Včasné řešení je vhodné a ihned lze použít volně dostupné preparáty z lékárny. Při delším trvání a tvorbě nových bradavic je vhodná konzultace lékaře specialisty – dermatologa.

Mohou se bradavice rozšířit i na jiné části těla, například na ruce?

Na rukou jsou bradavice nejčastější, a to u dětí a mladistvých. Dále jsou často na ploskách a prstech nohou. Lokalizace částečně souvisí s kontaktem pokožky v místě, kde se nachází původce infekce, např. hotelový koberec, dlažba bazénu a sprch, sportoviště atd. Šíří se také kontaktem s jinou osobou (podaná ruka, oděrka, ekzém).
5ef4893c852c1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kde se odstraňují lépe, na rukou nebo na nohou?

Nejlépe se odstraňují na volné pokožce, kde má možnost bradavice růst do výšky, tudíž je dobře přístupná. Horší je lokalizace např. na ploskách či v okolí nehtu. K odstranění bradavic používáme přípravky na bázi chemického působení (šetrná, ale dlouhodobá aplikace), fyzikální metody (opakované zmrazení tekutým dusíkem), nebo chirurgické odstranění. Nejnovější metodou je laserové odstranění bradavic. Výběr vhodné léčebné metody by měl být individuální s přihlédnutím k uvedené lokalizaci, věku dítěte i jeho obavám z případného zákroku. Řádná edukace (poučení) pacienta i rodičů je nezbytná.

Je možné, že je někdo „více náchylný“ má problémy s bradavicemi častěji než ostatní?

Jednoduchá odpověď není. Častěji se vyskytují bradavice u dětí a mladých osob, také u lidí s dalším kožním onemocněním, např. ekzémem, nebo jinými onemocněními v souvislosti s užíváním farmak (imunosupresiva). Ne každý, kdo přijde do styku s bradavicí, je infikován, což souvisí s genetikou a imunitním systémem. Bližší informace vám podá váš dermatolog.

Na naše otázky odpovídala MUDr. Jaroslava Reslová, vedoucí lékař EUC Dermacentrum s.r.o., EUC Klinika Ústí nad Labem, za její odpovědi děkujeme

Naše články:

Reklama