Ano, i svatební šaty, jež si obléknete v den D, mají své návrháře – tak jako dům má svého architekta.

Letos se konal již 5. ročník soutěžní přehlídky o nejkrásnější svatební šaty a já jsem byla při tom. Pražská Lucerna byla nabitá k prasknutí, přestože vzhledem ke statistickým údajům počet sňatků klesá.
Šaty posuzovala dvanáctičlenná porota z řad umělců, zástupců sponzorů a prostého lidu (bohužel mne nevylosovali). Soutěžilo 33 návrhářů, každý s jedním soutěžním modelem. A bylo na co koukat! Od modelu inspirovaného historií, přes šaty v barvě lososové připomínající kněžnu z Babičky, až po tanečnici z Moulin Rouge od malíře Toulouse-Lautreca.

Jaké barvy návrháři volili? Zlatou, fialkovou, zelenou, ocelově modrou, fuchsia, béžovou i klasickou bílou. Fotky jsou ZDE.

Většina šatů byla s ramínky (ač v půjčovnách je spíše vidět trend nahých ramen). Za povšimnutí stály účesy – někde doplněny motivem srdce, jinde cylindrem či mini kloboučkem, ale také nápaditými (ne nápadnými) květinovými aranžmá. Ne mnoho modelů bylo doplněno klasickým závojem – snad jen jediný, jinak se jednalo o složité tylové variace. Divácky nejvděčnější, díky osobité choreografii, byl vypasovaný model à la vosa v černo-žluté barvě od Marka Tesaříka. Velmi dobře by se v něm vyjímala Joan Collinsová.

Na přehlídce zazářil Petr Lakron s modelem à la Rusko v barvě ocelově modré s vysokou bílou kožešinovou čapkou a nadýchanou bílou sukní vepředu otevřenou a lemovanou též kožešinou.
Šaty, jež koketně předvedla Andrea Verešová, pocházely z dílny Natali Ruden – model ve stylu Moulin Rouge s fuchsia cylindrem … a srdíčkem vystřiženým tam, kde na šatech obyčejně bývá honzík (jak dělané pro tetování).
Na pódiu se nádherně vznášely béžové šaty z ručně malovaného hedvábí se zakomponovanou vlečkou a rovně střiženým dekoltem na korzetu od Terezy Šnajdrové a šaty v klasické bílé s decentní výšivkou od Zoriany Stechnovičové, jež jako jediné měly předlouhý, ale ne nepraktický, lehce se vznášející závoj.

Cenu návrhářů si za svůj model s plisé kanýry odnesl Pavel Vlasák, cenu publika získala Zoriana Stechnovičová a cenu poroty si odnesla Jana Hybnerová za model přiléhavých zelených šatů, jež byl jistě inspirován světem tanečního sportu v kategorii latinskoamerických tanců.

Celkový dojem z celého večera? Ať žijí takovéto přehlídky, kde se návrháři mohou vyřádit a předkládat divákům to, na co by ani ve snu nepomysleli. Proč? Protože trh je dán poptávkou a cena publika jenom potvrdila vkus nevěst – chtějí něco originálního a nositelného.  

 

Na celé fotoalbum se můžete podívat ZDE.