Blízko u malebného městečka Hořice leží mezi lesy rekreační osada Dachova se zachovalým přírodním koupalištěm, které těší návštěvníky už od dob první repuliky. Koupaliště se stylovými dřevěnými kabinami, písečnou pláží  a hřištěm vzniklo v roce 1925 podle projektu profesora hořické sochařsko-kamenické školy a cestovatele Ing. arch. Karla Bachury na místě bývalého dachovského rybníka.


Děti zde nejvíce ocení skokanský můstek a dřevěný ostrůvek uprostřed vodní plochy, která má rozlohu 8000 m2. Maximální hloubka v okolí skokánku je tři metry, bát se však nemusí ani neplavci. V jedné z části je pro ně oddělení  s mělčinou a v dalším nalezneme brouzdaliště pro nejmenší nebo pro návštěvníky, kteří preferují jen osvěžení chodidel. To, co však oceníte snad zcela nejvíce, je křišťálově čistá voda, kterou zajišťuje silný přítok z okolního zalesněného svahu a kamenný podklad koupaliště. Pro „nevěřící Tomáše“ je snad největším důkazem čistoty vody zdejší výskyt vzácného čolka horského, jenž je právě na kvalitu vody citlivý.

O kráse a popularitě dachovského koupaliště svědčí obliba u lidí i fakt, že se zde natáčel film režiséra Otokára Schmidta Eliška má ráda divočinu. Pokud neradi trávíte celé dny relaxováním u vody, v okolí koupaliště naleznete několik turistických tras. Dvě nejznámější se jmenují Malátova a Fléglova a dovedou vás lesním zátiším až do Hořic. Tady si můžete třeba na hezkém náměstí vychutnat vyhlášenou sladkost – hořickou trubičku. 


Koupání je zde povoleno od června do konce sprna s otevírací dobou od 10 do 19 hodin a vstupné stojí pro děti 20 Kč, pro dospělé 40 Kč. V květnu a v září můžete koupaliště navštívit jako sluneční lázně a opalovat se. Osvěžování ve vodě je ale v tomto období zakázáno. K novinkám o koupališti se správa Dachova vyjádřila takto: „Momentálně opravujeme hlavní budovu, která je ale podrobená rekonstrukcím průběžně. Žádné akce nechystáme, ani do budoucna.“
Zdroj fotografií: Cecílie Kutálková

Čtěte také:

Reklama