Protože mám ráda cestování a zajímají mne nevšední místa, sleduji na Facebooku stránku „Nejkrásnější místa světa“. Kromě takových tipů jako jsou Maledivy, Mauricius, či Alpy, Nepál, Aljaška, se ke mně díky této stránce dostane zajímavý tip, který mi vyrazí dech. Minulý týden to byla fotka z Národního parku Lençóis Maranhenses.

Zaujalo mne to, tak jsem se rozhodla o tom trochu zapátrat a následně napsat tento článek – podělit se s vámi o takovou nevšední krásu.

Národní park Lençóis Maranhenses

Národní park Lençóis Maranhenses (portugalsky Parque Nacional dos Lençóis Maranhenses) je chráněné území na severovýchodě Brazílie ve spolkovém státě Maranhão. Jedná se o 1 566 km² písečných dun, vodních ploch a mangrovových porostů na pobřeží Atlanského oceánu. Nachází se 150 km východně od brazilského města São Luís. Park byl zřízen v roce 1981. Lokalita Lençóis Maranhenses je jedinečná tím, že i přes písečné duny se nejedná o poušť. Nacházejí se zde vodní toky přitékající z vnitrozemí, zdejší laguny  se sladkou vodou jsou napájeny i dešťovými srážkami. Zdroj textu: Wikipedia.

Národní park Lençóis Maranhenses

Různě vysoké a široké duny z bílého písku vytváří neuvěřitelný reliéf krajiny. Vytvořené obrazce jezer a jezírek, které lemují duny, se mění podle toho, jak moc je sucho, případně, podle období - kdy více prší a vody je větší množství. Kombinace modrého nebe, modrozelené vody a bílých dun je přímo nádherná. Když si prohlížím fotky, úplně to vidím, jak by to bylo krásné tady být několik dní a užít si to.

Národní park Lençóis Maranhenses

Bohužel jsem v Národním parku Lençóis Maranhenses nebyla, takže mé informace o cestování jsou pouze vyčtené. Nicméně i tak to jsou zkušenosti jiných cestovatelů. Město, výchozí místo, kam se musíte dostat, se jmenuje Barreirinhas. Zde sídlí velké množství cestovních agentur, které do parku pořádají výlety. Nejsnazším způsobem je cesta terénními vozy, které bez problému projedou mělká jezírka a dovezou vás do vnitrozemí parku. Můžete se tam ale vydat i pěšky. Bude to asi namáhavější, duny jsou určitě během dne vyhřáté a mají vyšší teplotu.

Národní park Lençóis Maranhenses

V jednotlivých jezerech se můžete i vykoupat a zajímavostí je, že i když některá v průběhu roku vyschnou, plavou v nich ryby. Myslím, že návštěva tohoto parku patří mezi nezapomenutelné zážitky. Park je oblíben i mezi místními Brazilci – většina návštěvníků tvoří pávě oni.

Národní park Lençóis Maranhenses

Chtěli byste se sem podívat? Já rozhodně ano!

Národní park Lençóis Maranhenses

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Mohlo by vás také bavit: