Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)

py.jpg
Foto: Shutterstock

Vypadá jako přerostlá levandule, voní jako šalvěj. Proto se tomuto až 1,5 metru vysokému polokeři přezdívá také ruská levandule nebo afghánská šalvěj. Vytváří na 30 centimetrů dlouhá soukvětí plná fialových, drobných kvítků podobných těm na hluchavkách. Atraktivní jsou ale i stříbřité listy, také voní. Pokud se vám nehodí vysoký keř, můžete zvolit třeba i nízký kultivar vhodný do skalky.

  • Perovskie není vůbec náročná na péči. Stačí ji vysadit na slunné místo s propustnou půdou a na jaře zkrátit na jednu třetinu výšky.

Pustoryl (Philadelphus)

py1.jpg
Foto: Shutterstock

Svým vzhledem i vůní připomíná jasmín, odtud i jeho přezdívka nepravý, přípradně český jasmín. Patří do čeledi hortenziovitých a je k dostání ve více kultivarech, které se od sebe liší nejen vzhledem květů, ale i intenzitou jejich vůně. Stejně tak může dorůstat i různé výšky, třeba i tří metrů.

  • Pustoryl je nenáročný na půdu, ale miluje slunce.

Jochovec olšolistý (Clethra alnifolia)

flo.jpg
Foto: Shutterstock

Po vanilce příjemně vonící dlouhá soukvětí tohoto kolem 2 metrů vysokého keře mají nejčastěji bílou barvu. Existují ale i kultivary ve smetanové či růžové. Může být solitérou, nebo růst v živém plotu.

  • Daří se mu na slunci i v polostínu, potřebuje ale dostatek vody a také kyselou půdu.

Tavolník (Spiraea)

flo1.jpg
Foto: Shutterstock

Existuje v nepřeberném množství odrůd, takže si můžete vybrat podle preferované výšky nebo barvy květů - od bílé, přes růžovou až po červenou. Patří do čeledi růžovitých, takže není divu, že tak nádherně voní.

  • Na pěstování jsou tavolníky velice nenáročné, stačí jim živná půda. Snesou i polostín, ale na slunci kvetou a voní intenzivněji.

Kumule Davidova (Buddleja davidii)

flo3.jpg
Foto: Shutterstock

I tento listnatý keř dorůstající až dvou metrů je doslova magnetem pro opylovače. Jeho až 30 cm dlouhé voňavé květy tvořící latu bývají obsypány hlavně motýly. Proto se mu přezdívá i motýlí keř.

  • Na pěstování není náročný, jen je třeba dbát na tvarování řezem. Má rád propustnou, mírně vlhkou, humózní půdu a hlavně dostatek slunce.

Čtěte také:

Reklama