Šumava patří mezi vyhledávané cíle turistů. Rozsáhlé pohoří se nachází na hranicích Česka, Rakouska a Bavorska a nabízí především naučné stezky a přírodní poznávací okruhy. Ty nejmenší například nadchne Jezerní slať a hrad Kašperk, jejich rodiče zase chráněná památka v podobě Klostermannovy chaty.

Klostermannova chata

hata1

Pokud pro vás pobyt na horách neznamená jen osm hodin na sjezdovce či v běžecké stopě, ale toužíte prožít „jinou“ dovolenou, pak je tu pro vás Klostermannova chata, citlivě zrekontruovaný objekt z dřeva a kamene.

chata2

Klostermannova chata, která byla postavena v roce 1924 Klubem československých turistů, dostala název po zesnulém spisovateli Karlu Klostermannovi (1848–1923), jenž svou tvorbu zasvětil krásám Šumavy. Chráněná památka leží v samotném srdci Šumavy, v malebné vesničce Modrava (990m n. m).

chata3

Vzhledem ke své poloze sloužila chata během druhé světové války říšské branné moci, po válce pak Pohraniční stráži. Na začátku 90. let minulého století byl objekt ze statických důvodů uzavřen a v roce 1996 byl prohlášen za kulturní památku. Objekt chátral až do roku 2002, kdy započala jeho kompletní rekonstrukce. V dubnu 2004 byla chata opět zprovozněna a turistům nabízí stylové ubytování, včetně sauny či příjemného posezení u dobrého vína.

restaurace

Ale nebojte, i milovníci zimních sportů si zde přijdou na své. Chata leží jen pár kroků od značené běžecké stopy, ve vzdálenosti 300 metrů je lyžařský vlek pro začátečníky, za půl hodiny jste v lyžařském středisku Zadov a za hodinu na Velkém javoru.

Pramen Vltavy

pramen

Velké množství zdejších turistických cílů se stará o to, abyste svůj pobyt na Šumavě strávili opravdu aktivně. Oblíbeným poznávacím okruhem je například Pramen Vltavy, jehož přístup je možný po trase modré značky z obce Kvilda (asi šest kilometrů). Na místě najdete kamennou studánku a u symbolického pramene Vltavy stojí socha od řezbáře Davida Fialy. Odtud se dá pokračovat asi pět kilometrů do zaniklé obce Bučina, kde najdete ukázku tzv. železné opony. Je to připomínka toho, jak po komunistickém převratu v roce 1948 vypadala západní hranice Československa, která byla uzavřena ostnatými dráty s vysokým napětím.

studanka

Jezerní slať

Děti určitě nadchne přírodní rašeliniště a přírodní památka Jezerní slať, jež se nachází v prostoru mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda. Rašeliniště je přístupné od parkoviště po zpevněné cestě. Do jeho části je vybudována poválková stezka. Na okraji vlastního rašeliniště si můžete z dřevěné vyhlídkové věže prohlédnout převážnou část lokality.

Hrad Kašperk

kasperk

Pokud rádi navštěvujete české hrady a zámky, určitě byste při zpáteční cestě neměli minout zříceninu hradu Kašperk.

Kasperk2

Leží v Kašperských horách a svou polohou 887 metrů nad mořem je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Z hradu se tak nabízí krásný výhled do okolí i na nedaleké šumavské panorama. A pokud vám to nestačí, asi 400 metrů východně od Kašperku se v lese nachází další zřícenina Pustý hrádek.

hradek

I kdy z hrádku zbylo dnes jen kamení, kvůli krásnému výhledu se určitě vyplatí zhříceninu navštívit.

pustak

Reklama