Slavný český režisér natočil další pohádku - vezměte na ni svoje ratolesti:

Matěj pracuje u sedláka a miluje jeho dceru Majdalenku. Lakomý boháč však jejich lásce nepřeje, představuje si pro dceru bohatšího ženicha. Jednou zachrání Matěj bílou holubičku, a ta jemu i Majdalence za odměnu daruje kouzelnou jahodu, díky níž oba rozumějí řeči ptáků. A dobře slyší, jak kohout předpoví, že jednou bude sedlák vítat Matěje jako Majdalenčina ženicha.

Zatím se ale mladík ocitne v nemilosti, sedlák ho vyžene a Matěj se dostane až na královský hrad, kde probíhá velká soutěž o ruku princezny Rozmarýny. Kdo uhodne tři hádanky, stane se jejím ženichem.
Matěj je chytrá hlava, hádanky má rád a princezniny úkoly pro něj jsou hračka. O svatbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patří Majdalence. Král si chytrého mladíka oblíbí, ale generálovi, dvorní dámě a hofmistrovi je Matěj trnem v oku, zvláště když se spřátelí se statečným a poctivým vojákem Ondrou, tajně zamilovaným do princezny Rozmarýnky.

Při své další cestě padne Matěj do rukou loupežnického velitele Madlafouse, který jej nutí pomáhat mu v loupežnickém řemesle. Matěj však ukradené zlato rozdá chudým a Madlafous jej nechá zajmout královskými vojáky. Generál, hofmistr a dvorní dáma se konečně dočkali své pomsty. S pomocí Madlafouse vymyslí lest, aby se šikovného chlapce zbavili navždy. A loupežník k tomu nádavkem získá i princezninu ruku. Matěj má však pro strach uděláno a s pomocí kamaráda Ondry odhalí všechny nástrahy. Princezna nakonec pochopí, kdo ji má opravdu rád, a díky tomu rozluští i tu „nejkrásnější hádanku“. Ale Matěje ještě čeká cesta za milovanou Majdalenkou...
Tvůrci
Scénář a režie: Zdeněk Troška
Producent: Helena Uldrichová - Barrandov Studio
Výkonný producent: Dan Rouha – Barrandov Productions
Kamera: David Ployhar
Střih: Dalibor Lipský
Hudba: Miloš Krkoška
Kostýmy: Jan Růžička
Architekt: Karel Vacek

V hlavních rolích
Matěj – Jan Dolanský
Majdalenka – Taťana Krchovová
Král – Ladislav Potměšil
Princezna – Veronika Kubařová
Madlafous – Miroslav Táborský
Ondra – Miroslav Hrabě
Generál – Přemysl Kubišta
Hofmistr - Pavel Kikinčuk
Dvorní dáma – Taťjana Medvecká

Zdroj: Internetové stránky o filmu Nejkrásnější hádanka

Přečtěte si on-line rozhovor s režisérem a scénáristou Zdeňkem Troškou, který proběhl 30. ledna na Ženě-in.

Těšíte se na novou pohádku Nejkrásnější hádanka?

Reklama