60d1b39a053c9cl.jpg
Foto: Profimedia

Celá akce má za cíl upozornit na důležitost zeleně a péče o stromy. Lidé mohou pro své favority hlasovat buď prostřednictvím dárcovské SMS, nebo na stránkách soutěže Strom roku. Podpoří tím výsadbu nových stromů i péči o ně.

Soutěž realizuje Nadace partnerství a hlasování skončí 12. září. Vítěz bude následně vyhlášen 22. září u příležitosti podzimní rovnodennosti. Od roku 2002, kdy se konal první ročník soutěže, se vybralo téměř 2,8 milionu korun. Tyto peníze byly využity na výsadbu a ochranu stromů.

Na stránkách projektu je možné si prohlédnout letošní finalisty. Nominované stromy by měly být nejen hezké na pohled, ale měl by se k nim vázat nějaký zajímavý příběh.

Léto je ideálním časem, kdy se můžete za nominovanými stromy podívat a spojit jejich prohlídku s výletem.

Můžete se vypravit například za lípou Kapucínkou. Tento ca 400 let starý strom se nachází v obci Zlatá Koruna poblíž Českého Krumlova. Na úpatí Moravskoslezských Beskyd se tyčí novoveská lípa, která chrání tamní chaloupku se stodolou. Mezi finalisty je i běleňská lípa (na okraji zaniklé obce Běleň v okrese Český Krumlov), platan javorolistý (Praha u vchodu do Kinského zahrady), jasan ztepilý (Olešník, louka u statku, okres České Budějovice), lípa v zaniklé obci Popov u Jáchymova, dub letní (obec Kozlovice, okres Frýdek-Místek), lípa v obci Telecí (okres Svitavy), smrk ztepilý (ulice Ramešova, Brno), lípa pod Holým kopcem (polní cesta Bohdalice-Manerov, okres Vyškov), dub letní (náměstí u kostela ve Stochově, okres Kladno), hrušeň obecná (ve svahu kopce Velká Baba, okres Brno-venkov).

Zdroj: Strom roku