Čtenářka Maryene nám posla příběh svého bratra a vlastně i svůj. O tom, jak rozmazlené dítě skončilo špatně. Děkuji za vaše varování, pro všechny matky, které podobně vychovávají své syny.

Hezký den. Dnešní téma  je mi velmi blízké. Není příjemné, protože to pro mě není jen nějaká klukovina nebo žertík z dětství. Váhala jsem proto dnes svěřit se se svým příběhem, ale nakonec jsem to udělala. V konečném důsledku totiž může být i varováním a může někomu i pomoci.

Nejhorší je zklamat se ve svých nejbližších. A to je právě to, co nám bratr způsobil.

Ke dvěma dcerám si moji rodiče docela v pozdním věku pořídili ještě další dítě. Pro ně to byl vytoužený syn. Přestože my dvě se sestrou jsme měly s rodiči vždy hezký vztah a bratrovi jsme nezáviděly, vadilo nám, že ho a rozdíl od nás očividně rozmazlovali.  Nejenom že my dvě jsme vždy chodily po brigádách, abychom si přivydělaly na studium, bratr nemusel pomáhat ani doma a přestože rodiče už byli v důchodovém věku, raději by se sedřeli, aby měl všechno a žil jako v bavlnce.

Lehce si na to zvyknul. Chodil vždy hezky oblečený a měl stále čas se bavit. Když chtěl motorku, dostal ji, když potřeboval auto, měl ho také. Rodiče přitom žili velmi skromně. Když jsme s nimi na toto téma zavedli řeč, odpověď byla vždy stejná. „Chceme, aby se měl lépe než vy dvě nebo my“. Škoda, že na něho nebyli přísnější a nechtěli po něm žádné výkony. Přestože byl velmi chytrý, nechtělo se mu chodit dlouho do školy, takže nešel ani studovat a se samými jedničkami se pouze vyučil, jen aby měl školu rychle za sebou.

Potom nastala změna. Zamiloval se a zdálo se, že i dospěl. Začal plánovat svůj vlastní život s milou a hodnou dívkou, kterou jsme si v rodině také oblíbili. Už chystali svatbu, když se stalo něco, co nám dodnes zůstalo utajeno. Rozešli se a on prohlásil, že si vezme první, kterou potká. Nevím, koho tím chtěl potrestat, ale potrestal nejvíc sebe a v konečném důsledku celou rodinu.

Svoji výhružku splnil velmi rychle. Opravdu se seznámil a poté proti vůli nás všech velmi rychle oženil s dívkou nevalné pověsti. Rodiče mu přesto ještě zařídili byt, ale byl to přesto počátek jeho konce. Jeho žena nikdy v životě řádně nepracovala, ale co bylo nejhorší, byla velmi vulgární a nepořádná. Do manželství si přivedla svého syna, kterého bratr adoptoval a krátce po sobě se jim narodily další dvě děti.

Bratr začal jezdit na montáže, aby rodinu uživil, ale peníze nestačily, tak si nadále půjčovali od rodičů. Jeho manželka si „přivydělávala“ s muži, které si s jeho vědomím vodila domů. O děti se nestarala, byly zanedbané a když jsme zjistili, že mají po sobě na těle modřiny a jsou nejspíš bité, udělala velkou scénu a už jsme se s dětmi nemohli stýkat. Také jsme se dozvěděli, že se před svatbou živila prostitucí. Mamince se to podepsalo na zdraví.

Bratr chodil k rodičům vlastně jenom tehdy, když potřeboval půjčit. Oba se ženou hodně prokouřili a propili. Už to nebyl krásný kluk, ale vypadal jako bezdomovec. Jakoby se mu i zakalil rozum, nedalo se s ním o ničem rozumně mluvit.

Když rodiče zemřeli,  snažily jsme se mu pomoct my dvě se sestrou. Svěřil se, že jeho dospělí synové nadělali obrovské dluhy a že mu hrozí exekuce bytu. Pomoc však odmítl, protože jsme s tím spojily nějaké podmínky, co by na sobě musel změnit. Byl v té době v protialkoholní léčebně, ale léčbu předčasně ukončil.

Přestože nás všechny hodně zklamal, je mi ho velmi líto. Když mám tedy shrnout, co nejhoršího mi provedli moji sourozenci je vlastně to, že jsem přišla o mladšího bráchu jeho vlastní vinou a musím se dívat na to, co se s ním doopravdy stalo. S tím se nikdy nedokážu smířit. Kde je ten krásný a milý kluk, kterého jsem znala z jeho dětství?
Maryene
Tento text nebyl redakčně upraven


I od vás ostatních čekám vážné i nevážné příběhy na téma:

  • Co vám nejhoršího provedl váš bratr, nebo sestra?
  • Co nejhoršího jste jim na oplátku provedla vy?

Na vaše příběhy i úvahy se těším na e-mailu

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás odměním překvapením. Které snad zahřeje…

Reklama